Milanovej babráctvo ide žehliť ďalší génius OĽANO Čekovský. Likvidácia slovenskej hudby pokračuje!
Milanovej babráctvo v kauze vysielania slovenskej hudby ide žehliť stranícky kolega Kristián Čekovský. Ako predseda parlamentného výboru pre médiá chce odrazu počúvať umelcov. O vývoji informuje TASR. Výbor pre kultúru a médiá bude v utorok 19. októbra diskutovať aj o návrhu na zrušenie povinnosti kvót pre slovenskú hudbu vo vysielaní komerčných rádií. TASR to potvrdil predseda výboru Čekovský (OĽANO).
O zvolanie rokovania, ktoré by umožnilo diskusiu názorových oponentov k téme kvót, požiadal člen výboru Roman Foltin (SaS). "Nebudeme zvolávať mimoriadne rokovanie, ale túto tému zaradíme na začiatok programu plánovaného utorkového rokovania," povedal Čekovský. "Pozveme na rokovanie zástupcov umelcov, rádií, Slovenského ochranného zväzu autorského i ministerstva kultúry," potvrdil. Očakáva dynamickú názorovú konfrontáciu. Upozorňuje, že celý legislatívny proces je ešte len na začiatku.
Návrh na zrušenie povinného podielu hranosti slovenských pesničiek vo vysielaní komerčných rádií je súčasťou pripravovaných legislatívnych zmien a zákona o mediálnych službách. Podľa návrhu má povinná kvóta pre slovenskú hudbu ostať len pre RTVS. A to v nezmenenej výške 35 percent.
Ministerka kultúry
návrh odôvodňuje tým, že štát nesmie diktovať súkromným rádiám, čo majú hrať. Odvoláva sa na programové vyhlásenie vlády, ktoré spomína prehodnotenie kvót. Milanová si myslí, že by bolo potrebné sa pozrieť na to, či opatrenie splnilo plánovaný zámer.
Podľa SOZA svedčia o zmysluplnosti a pozitívnom efekte pre slovenskú tvorbu samotné čísla. Potvrdzujú nárast nielen odohratých diel, ale aj autorov, ktorí mohli prostredníctvom kvót prezentovať svoje pesničky vo vysielaní. Zväz poukazuje na to, že podobné a ešte intenzívnejšie formy podpory domácej hudby fungujú v mnohých krajinách Európy.
Kvóty pre slovenskú hudbu fungujú od apríla 2016. Podľa aktuálneho znenia stanovuje zákon povinnosť komerčným rádiám zaradiť do celkovej odohratej produkcie za mesiac minimálne 25 percent slovenských diel, v prípade RTVS je to 35 percent. Podiel sa týka odohratých skladieb medzi 6.00 až 24.00 h.