Ceny potravín a nealkoholických nápojov boli v auguste medziročne vyššie o 3,7 %, čo predstavuje najrýchlejšie tempo rastu od júna 2020. Najviac zdraželi zelenina (12,9 %), chlieb a obilniny (2,5 %), mäso (2,4 %), mlieko, syry a vajcia o 2,3 %.
„Výrazne vzrástla aj cena olejov, ktoré sa používajú pri výrobe širokej škály potravín. Nedostatok cukru ovplyvnil výrobu čokolády a cukroviniek. Horšia dostupnosť a nárast cien obalových materiálov sa dotkli výrobkov vo všetkých kategóriách,“ uviedol Robert Kičina z Nestlé Česko a Slovensko.
Najväčší výrobca potravín u nás včera ohlásil, že niektoré jeho výrobky zdražejú o 4 až 13 %. Ako sa to premietne do cien na pultoch, však závisí od obchodníkov.
Cestovný ruch
Ceny v reštauráciách a hoteloch v druhom štvrťroku vzrástli o 3,1 %. Aj za zdražovaním v tejto oblasti je prudký rast cien vstupných nákladov, najmä energií.
„Rast cien služieb bude nevyhnutný, ale podnikatelia nedokážu preniesť celý nárast do cien svojich služieb, to by spôsobilo pokles dopytu a záujmu zo strany návštevníkov,“ povedal prezident Zväzu cestovného ruchu SR Marek Harbuľák.
Elektronika
Ceny notebookov či telefónov sú už vysoké a ešte budú stúpať. Dôvodom je čipová kríza. „Pri bielom tovare je nárast až 25 %, väčšina elektroniky sa pohybuje v rozmedzí 10 - 20 %. Tento nárast nemusí byť úplne prenesený na spotrebiteľov, ale je isté, že tohtoročné Vianoce budú výrazne drahšie,“ tvrdí výkonný riaditeľ spoločnosti Coface pre Slovenskú republiku a Česko Ján Čarný.
Zdražovanie by podľa neho malo ustať po sviatkoch. „Toky tovaru i komponentov by mali byť stabilnejšie a možno čakať určité ochladenie dopytu, minimálne pri notebookoch, monitoroch a telefónoch, ktoré boli predtým masívne žiadané kvôli home offic,“ dodáva Čarný.
Stavebné materiály
Ceny stavebných materiálov na Slovensku v júli medziročne vzrástli o 12,5 %. No do konca roka to môže byť aj viac. „Ide predovšetkým o oceľ, hliník a iné druhy kovov, a taktiež o plasty, z ktorých sa vyrába polystyrén či rôzne plastové rúry a potrubia,“ tvrdí analytička 365. bank Jana Glasová.
Rýchlo podľa nej rastú aj ceny cementu, dreva, skla a v neposlednom rade ropy, ktorá slúži nielen ako palivo, ale aj na výrobu asfaltu. „Všetky tieto suroviny si pripísali cenový rast o niekoľko desiatok percent,“ pokračuje analytička.
Pohonné látky
Zdražovanie na slovenských pumpách sa mierne spomalilo. V predchádzajúcom týždni vzrástli iba ceny nafty (1,48 %), ceny natural 95 a natural 98 benzínu sa nezmenili. Ceny ropy tlačí nahor najmä silnejúci dopyt znásobený poklesom záujmu o čoraz drahší zemný plyn.
Energie
Elektrická energia na burzách je oproti minulému roku dva razy drahšia. Burzová cena tvorí asi 40 % z koncovej ceny a štát ju nevie ovplyvniť. Elektrina pre domácnosti by mohla zdražieť o 1,5 - 1,7 centa za kilowatthodinu (kWh). V prepočte na rok je to asi o 40 €.
Cena zemného plynu na burzách medziročne vzrástla o 180 %. No minister hospodárstva Richard Sulík povedal, že bude približne taká, aká bola minulý rok, čiže o čosi vyššia ako teraz. Ak domácnosť používa plyn aj na ohrev vody, tak si priplatí niekoľko desiatok eur. Pri vyššej spotrebe sa dodatočné výdavky môžu vyšplhať aj na 100 €.
Či teplo zdražie a ako veľmi, závisí aj od toho, ako sa vyvíjajú ceny tzv. emisných povoleniek. Oproti minulému roku vzrástli dvojnásobne. Obchodný riaditeľ štátnej spoločnosti MH Teplárenský holding Vojtech Červenka odhaduje, že v niektorých spoločnostiach by cena tepla mohla vzrásť do 10 %.
Nehnuteľnosti
Ceny nehnuteľností na Slovensku sa v druhom kvartáli medziročne zvýšili o 18,6 %. To je najrýchlejšie tempo rastu od realitného boomu v roku 2008. Barometer Realitnej únie SR, ktorý monitoruje vývoj cien bytov v krajských mestách, potvrdzuje nové kolo zdražovania.
„Nebude žiadnym prekvapením, keď na konci roka budeme mať za sebou 15 % nárast. Stabilizácia je v nedohľadne. Všetky ilúzie o tohtoročnom miernom raste na realitnom trhu rozptýlil prudký skok cien stavebných materiálov, ale aj zvýšenie inflácie bežných tovarov a služieb. V tejto situácii nie je dôvod myslieť si, že práve ceny nehnuteľností zostanú stáť,“ tvrdí analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický.