Berlínsky múr je symbolom rozdelenia Európy a studenej vojny. Od 13. augusta1961 do 9. novembra1989 rozdeľoval mesto Berlín na východnú časť patriacu do východoeurópskeho, socialistického bloku a západnú časť patriacu do západoeurópskeho, demokratického bloku.
Keďže je táto stavba jedným zo symbolov studenej vojny, na jej pripomienku sú jej fragmenty rozmiestnené na osemnástich miestach sveta. Jeden z nich stojí aj v Bratislave pred Úradom vlády. Od dnešného rána môžeme jeden z fragmentov vidieť aj v Nitre.
Za 26 rokov svojej existencie si Berlínsky múr pri útekoch vyžiadal minimálne 238 ľudí. Niektorí vykrvácali kvôli tomu, že ich stráž zranených nechala ležať v oblasti strážnych pásov bez pomoci vykrvácať. Podľa dnešných odhadov bolo za nepovolené opustenie republiky alebo pokus o útek (§ 213 trestného zákonníka NDR) odsúdených okolo 75 000 občanov s trestami odňatia slobody do dvoch rokov (v ťažších prípadoch do päť rokov)
Čaká sa ešte na posledný "kúsok" múru, ktorý k inštalácii chýba. Panely budú súčasťou pripomienky obetí komunizmu. Jeho garantmi sú nový architekt mesta Nitry Viktor Šabík a úsilie pomôcť tejto iniciatíve vyvinul aj hovorca Nitrianskej diecézy Tibor Ujlacký, ktorý sa pre eReport vyjadril: „Mal som zvláštny pocit, keď som sa mohol dotknúť betónových panelov, ktorých sa v minulosti dotkli ruky tých, čo za nimi, keď ich preliezli na úteku za slobodou, namiesto slobody našli smrť zastrelením bez výstrahy. Bolo ich minimálne 139.”