Situáciu v Žiline musia riešiť odborníci. Zo sídlisku Hájik a z niektorých záhrad si totiž diviaky spravili svoju "špajzu". O riešení situácie pre Aktuality hovoril Vladimír Miškovčík, hovorca mesta.
"V jesennom období sú ostatné poľnohospodárske plodiny, ako kukurica a podobne, už pozbierané," vysvetlil Mišovčík: "A tak je pre diviaka ovocie, popadané zo stromov, pre diviaky ideálnou potravou." Diviaky však lákajú aj odpadky a vône z kuchýň. Mesto postupne buduje uzamykateľné stojiská na odpadové nádoby, polopodzemné zberné kontajnery a tiež kryty na nádoby na odpad. Tie zamedzia ľahkému prístupu zvierat k ich obsahu. Samospráva tiež pripomína obyvateľom, aby nenechávali kuchynský odpad voľne položený pri kontajneroch.
Tento problém podľa Miškovčíka nemá len Žilina: „Mnohé mestá sa rozširujú do oblastí, ktoré boli donedávna prirodzeným prostredím pre zver, čo narúša ich životný priestor. Riešiť túto situáciu preto nie je jednoduché. Pohyb zveri je nekontrolovateľný, keďže niektoré diviaky dokážu za noc prejsť 40 kilometrov." dodal.
Krátkodobým riešením môže byť regulovaný odstrel, či dôkladné čistenie kontajnerových stojísk.Z dlhodobého hľadiska by sme sa mali zamerať na dôkladné a kvalitné zabezpečenie smetných nádob a na nákup kontajnerov, ktoré zveri neumožnia dostať sa k ich obsahu.
R