Strana Za ľudí drží už len tvrdohlavosťou jej líderky. Reforma v zdravotníctve, rozvrátené bezpečnostné zložky, najnovšie aj štátny rozpočet. Sme rodina hrozí odchodom z koalície a spory namiesto toho, aby ich koalícia riešila, pribúdajú. To je podľa portálu topky.sk len malý výpočet veľkých problémov.
Odkazuje minister financií Igor Matovič Okrem toho je v hre aj sporný paragraf 363 a Kollárova Sme rodina nechce podporiť ani reformu zdravotníctva v takej podobe, ako ju predkladá Ministerstvo zdravotníctva SR,
Strana Sme rodina sa ústami svojho predsedu už viackrát vyjadrila, že opustí koalíciu. Konkrétne šlo o zmeny v spornom paragrafe 363, Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Krajniak tiež už dávnejšie tlmočil postoj strany, že v takejto podobe nemôžu podporiť ani reformu zdravotníctva.
MZ SR totiž prisľúbilo, že zmeny o ktoré "Kollárovci" žiadajú, zapracuje do návrhu, no "Nebudeme za to hlasovať, pokiaľ tento zákon bude predložený ako bianko šek," uviedol Kollár. Podľa neho by takýto zákon nemal byť záväzný dovtedy, pokiaľ neprejde pripomienkami všetkých regiónov. "Nemôžeme predsa urobiť niečo len z Bratislavy a to preto, že máme dostať balík peňazí z Európskej únie." Lengvarský to však nechápe, lebo podľa neho mali podklady "na stole" už dávnejšie a návrhy na zmenu mohli podať skôr.
Keby Sme rodina odišli z koalície, mali by podľa Kollára rozviazané ruky, napríklad aj v stavaní nájomných bytov, ktoré občanom vo voľbách sľúbil. "S tým (zmenou paragrafu 363, pozn. red.) súhlasiť nebudem," uviedol. "Odídem z koalície, pokiaľ nebudem môcť stavať byty a nebudem môcť ľuďom urobiť exekučné amnestie," povedal Kollár. "Tým pádom padá koaličná zmluva a budem si môcť robiť, čo chcem. Budem môcť hlasovať s opozíciou, budem si môcť predkladať zákony bez koaličnej rady, lebo takto je napísaná zmluva," vyhráža sa Kollár.
Otázka je celkom na mieste, lebo zákon o bytoch z "dielne" podpredsedu vlády Š. Holého treba podľa poslancov OĽaNO dopracovať - nie je totiž rozpočtovo neutrálny. Podľa Matoviča si musíme vybrať, ktorou cestou chceme ísť. "Či chceme ľuďom zalepiť oči exekučnými amnestiami, dôchodkami a nájomnými bytmi, alebo chceme splniť to, čo sme pred voľbami sľúbili, teda spravodlivosť pre každého." uviedol Matovič.
Stále to iskrí aj medzi Ministerstvom financií a Richardom Sulíkom, ktorý prišiel s daňovou brzdou. A medzi MF SR a SaS stále nie je dohoda o dlhovej brzde. Tá sa kreuje už niekoľko mesiacov a na oplátku veľká daňovo-odvodová reforma má "stopku" u SaS.
Plénu NR SR sa ani na druhýkrát nepodarilo vziať na vedomie správu Úradu špeciálnej prokuratúry za rok 2020. Na hlasovaní sa prezentovalo iba 73 zo 76 potrebných poslancov, na čo Kollár ostro poznamenal: "Národná rada nie je uznášania schopná a to sme z koalície ešte ani neodišli."
Strana Veroniky Remišovej má po odchode krídla Márie Kolíkovej do SaS v NR SR štyroch poslancov, čo zásadne mení pomery v koalícii. Matovič však trvá na prerozdelení ministerstiev podľa výsledkov volieb.
Podľa politológa Radoslava Štefančíka sa Boris Kollár bojí, že "stratí voliča, chyteného na lacné predvolebné sľuby a tak sa do náročných reforiem púšťať nebude. Nemyslím si, že Kollár len tak odíde. Hoci často laškuje s Pellegrinim priamo pred televíznymi obrazovkami, do vlády s Ficom sa mu zrejme veľmi nechce. Na druhej strane, väčšina vládnych strán prezentovala pred voľbami veľkolepé sľuby o novom politickom štýle, o transparentnosti, o slušnejšej politike, o reformách a keď si zaumienia, že konečne z toho niečo aj splnia, tak im to práve Sme rodina prekazí."