Podľa údajov zverejnených v pondelok, klesla účinnosť vakcíny Pfizer/BioNTech pri prevencii infekcie koronavírusom z 88% na 47% šesť mesiacov po druhej dávke, píše Reuters.
Prestížny lekársky časopis Lancet publikoval analýzu, ktorá ukázala, že účinnosť vakcíny pri prevencii hospitalizácie a smrti zostala vysoká najmenej na šesť mesiacov, a to aj v prípade vysoko nákazlivého variantu Delta.
Údaje naznačujú, že pokles je spôsobený skôr klesajúcou účinnosťou, než nákazlivejšími variantmi, uviedli vedci. Po šiestich mesiacoch je tak účinnosť vakcíny iba polovičná.
Vedci z Pfizer a Kaiser Permanente študovali elektronické zdravotné záznamy zhruba 3,4 miliónov ľudí, ktorí boli členmi Kaiser Permanente v južnej Kalifornii v období od decembra 2020 - keď bola vakcína prvýkrát dostupná - do augusta 2021.
„Naša analýza špecifická pre varianty jasne ukazuje, že očkovacia látka (Pfizer/BioNTech) je účinná proti všetkým súčasným variantom vrátane Delty,“ povedal Luis Jodar, starší viceprezident a hlavný lekár na vakcíny spoločnosti Pfizer.
Účinnosť vakcíny proti variantu Delta bola po prvom mesiaci 93%, po štyroch mesiacoch klesla na 53%. V porovnaní s inými variantmi koronavírusu kde účinnosť klesla z 97% na 67%.
„Pre nás to naznačuje, že ani Delta neobchádza ochranu pri očkovaní,“ povedala vedúca štúdie Sara Tartofová z oddelenia výskumu a hodnotenia Kaiser Permanente v južnej Kalifornii.
„Ak by tak bolo, pravdepodobne by sme po očkovaní nevideli vysokú ochranu, pretože očkovanie by v takom prípade nefungovalo.“
Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv schválil použitie posilňovacej dávky vakcíny Pfizer/BioNTech u starších dospelých a niektorých Američanov s vysokým rizikom nákazy. Vedci požadujú viac údajov o tom, či by posilňovače mali byť odporúčané pre všetkých.