Predvolebný boj u našich západných susedov vrcholí a migrácia je jednou z tém, ktoré ním výrazne hýbu. Migrácia je totiž hrozbou do budúcich mesiacov až rokov. A nie len pre Českú republiku. Pre portál zivotvcesku.cz sa o nej vyjadril bezpečnostný expert Andor Šandor, generál vo výslužbe a bývalý šéf českej tajnej služby.
„Kvalitná ochrana českých hraníc je priamo závislá na ochrane hraníc Schengenského priestoru a tá musí byť jednotná, čo v súčasnosti nie je.“ tvrdí Šandor pre zivotvcesku.cz.
„Potom môžeme obnoviť hraničné kontroly.“ Podľa jeho tvrdenia však na to Česká republika nemá prostriedky. Na 440 km dlhej hranici s Rakúskom a 22 cestných hraničných priechodov. Podľa neho by bolo vhodnejšie chrániť Schengen ako celý priestor, pretože: „Dávame tým signál, že k nám nemôže prísť každý. Že sem zoberieme len toho, koho budeme potrebovať.“ A vzápätí s trochou irónie dodáva: „Európa nie je nafukovacia a niečo, ako právo na lepší život neexistuje.“
V ostatnej dobe je dosť diskutované prijímanie Afgáncov. Za pomoc pre nich sa vyjadrila predsedníčka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (36). "Ak o to budú mať záujem, určite je nutné pomôcť všetkým, ktorí s nami spolupracovali“ vyjadrila sa už dávnejšie pre zivotvcesku.cz.
„Nemecko zvládne státisíce Sýrčanov“
"Vyhlásila ešte v roku 2015 vtedajšia nemecká kancelárka Angela Merkelová. Nakoniec do Mníchova denne prišlo dvadsaťtisíc ľudí. V tom čase staval Viktor Orbán na maďarských hraniciach plot, za ktorý ho všetci kritizovali. Dnes ploty stavajú Litovci a Lotyši a nikto ich podľa Šandora nekritizuje. „To síce poukazuje na určitý posun v téme,“ tvrdí Šandor, „ale ide skôr o to, že do týchto krajín migrantov posiela Lukašenko, čo je cielená akcia proti Pobaltiu.“
(Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž, pozn. red. HD). Tá na to ale so svojim personálnym obsadením nestačí. Kým ale budú krajiny ako Líbya až do pásma Sahelu, Stredný a Blízky Východ a aktuálne aj Afganistan nestabilné, ľudia odtiaľ budú utekať. Keď tam migrantov vrátime, krajiny nie sú ochotné si ich preberať a to je problém.
"Nenastolili sme tam nič, čo by bolo lepšie, ako to predtým. Dôležitá je jasná politika Európskej únie voči destabilizovaným krajinám". tvrdí Šandor.
"Nikdy sme nikoho nekolonizovali a tak sa na ich „liečení“ nepotrebujeme podieľať tak, ako Francúzsko, Belgicko, Holandsko a podobne. Máme právo jasne povedať, koho si k nám vziať chceme.“ Tvrdí Šandor, ktorý vzápätí dodáva: „Na druhej strane ako o migrantoch stále hovoríme o obyvateľoch Arabských krajín či moslimov, no pozabúda sa na to, že v našej krajine je veľa migrantov aj z Balkánu, či bývalého ZSSR.“
(Medzititulky red. HD.)