Z grafu, ktorý zverejnili na sociálnej sieti a z výpočtov, ktoré vykonali, tvrdia analytici z Platformy Dáta bez pátosu, že to zvládneme. V siedmom týždni "Delty" sme podľa nich o 2 týždne popredu oproti minulému roku. Tvrdia, že žijeme ďaleko slobodnejšie a voľnejšie a napriek tomu rast nie je vyšší a strmší.
"Testujeme mierne viac a asi aj na miestach, kde je to potrebné. A lepšie nám funguje trasovanie," vysvetľujú. Stav, ktorý momentálne je, pripisujú analytici z Dáta bez pátosu 2,3 mil. plne zaočkovaných občanov a ďalším 700 tisíc, asi premorených nezaočkovaných, na ktorých sa podľa nich DELTA chytá ťažšie.
"Môže byť veľa a nekonečných ponôs a sťažností, ale objektívne sme v lepšom stave. A preto máme úsmev na tvári. A skutočne dobrý pocit a optimistické očakávania. Volajú nás prehnaní optimisti," dodávajú. A uvádzajú príklad z jari, keď za optimistov boli aj 4. marca, s vyhlásením, že vidia silný pokles v druhej vlne a rovnako boli označovaní za prehnaných optimistov pred Veľkou Nocou, keď tvrdili že už očkované a premorené Slovensko žiadna vlna/vlnka po Veľkej Noci nečaká.
V závere príspevku poukázali aj na to, že tento rok nepozorujú strmší rast a to aj napriek delte so zlou povesťou. Píšu dokonca o podobnom, možno aj mierne slabšom raste, keďže sa na Slovensku v porovnaní s minulým rokom viac testuje.
Na tvrdenie Dáta bez pátosu reaguje matematik Richard Kollár
"Však uvidíme. Podľa dostupných dát doteraz bude v nemocniciach 2000 ľudí naraz. Ale nie na vrchole, ale v priemere za najbližšie tri mesiace. Čo znamená, že na vrchole to bude oveľa horšie. Pravdepodobne plná kapacita. Lebo nech čítam, tak čítam, nevidím jediný argument, ktorý by podporoval váš predpoklad o tom, kedy a ako vysoký vrchol dosiahneme. Takže prečo 2000 vrchol, na základe akých dát?" Pýta sa v komentároch matematik Richard Kollár.
Medzi analytikmi nasledoval prestrel cez komentáre, ktorý napokon ukončil Richard Kollár s tým, že je to trochu inak, ale to je nepodstatné. Okrem iného Kollár vysvetľuje aj to, že vedecké skúmanie problémov proste funguje skutočne inak, minimálne v matematike. "Na prekvapenie mnohých, cieľom nie je nahradiť astrológov a tipovať výsledky," píše.
Kollár vysvetľuje, že ak je niečo, čo sa nedá predpovedať, lebo na to chýba podstatný údaj, tak sa môžeme pokúšať to hrubo odhadnúť z nedostatočných dát, ale uvedomuje si, že to je len hrubý odhad. A problém podľa neho nastáva vtedy, keď sa dáta nesprávne používajú, tiež sa používajú nesprávne analógie, zlé implikácie.
V závere dodáva, že jeho postoj nie je bohorovný, ale je to pohľad vedca, ktorý sa pozerá na nevedecké postupy. A ospravedlnil sa za to, že sa vôbec do diskusie zapojil. "Nemal som sa tým vôbec zaoberať. A mal som to ignorovať. To je jediný spôsob, ako sa s tým dá vyrovnať. Je mi to ľúto, ale skutočne v tomto nenájdeme spoločnú reč. To je mi už úplne jasné a už sa o to ani nebudem pokúšať," napísal v komentároch Richard Kollár pre Dáta bez pátosu.