USA zverejnili správu o pôvode korony. Vírus ako biologickú zbraň či genetickú manipuláciu vylúčili
Americké spravodajské služby zverejnili netrpezlivo očakávanú správu o pôvode koronavírusu. Nedokázali však predložiť jednoznačný výsledok, konštatuje oe24.at.Pravdepodobné hypotézy
Vo zverejnenej správe sa prenos koronavírusu zo zvieraťa na človeka, ale aj laboratórna nehoda označujú za "pravdepodobné hypotézy". Spravodajské služby sa však "naďalej rozchádzajú" v otázke, aký je "najpravdepodobnejší pôvod" pandémie korony.
Vírus ako biologickú zbraň aj genetickú manipuláciu vylúčili
Je však vylúčené, že koronavírus bol vyvinutý ako "biologická zbraň". Americké spravodajské služby tiež nepredpokladajú, že vírus vznikol genetickou manipuláciou.
Tajnú správu pre Bidena pre verejnosť upravili
Po zverejnení správy americký prezident Joe Biden obvinil Čínu, že stále zatajuje dôležité informácie o pôvode pandémie. "Komunistická strana Číny dodnes odmieta výzvy na transparentnosť a zatajuje informácie,“ vyhlásil prezident. Biden si správu od spravodajských služieb objednal ešte pred tromi mesiacmi. Tajná verzia správy bola tento týždeň odovzdaná Bielemu domu. Teraz bolo zverejnené upravené zhrnutie, ktoré je určené pre verejnosť.
Izraelčania demonštrujú proti tretiemu očkovaniu: "Nie sme laboratórne potkany!"
Stovky ľudí vyšli do ulíc v Tel Avive proti tzv. "posilňovaciemu očkovaniu". Dôvod: Krajina zažíva masívnu vlnu infekcií a pravdepodobne skôr kvôli, než napriek očkovaniu, píše report24.news.
Čítať ďalej
22 | 08 | 2021
|
Ingrid Vrabcová
Pôvod vo Wuchane
Pandémia, ktorá si na celom svete vyžiadala už viac ako štyri milióny obetí, vznikla koncom roka 2019 v čínskom meste Wuchan. Čoskoro sa začalo špekulovať, že vírus mohol uniknúť pri nehode z Virologického inštitútu vo Wuchane, kde sa vykonáva výskum koronavírusov. Čínska vláda to dôrazne popiera.
Až v januári tohto roku mohol tím medzinárodných odborníkov v mene Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) navštíviť Wuchan, a to viac ako rok po objavení vírusu. Ich správa bola uverejnená koncom marca, ale neposkytla žiadne jasné výsledky. Odborníci WHO označili takzvanú laboratórnu teóriu za "extrémne nepravdepodobnú".
Pochybnosti o vyšetrovaní
V súvislosti s vyšetrovaním a správou sa však rýchlo objavili pochybnosti. Mnohé krajiny vyjadrili obavy, že medzinárodným expertom bol počas ich vyšetrovania v Číne odopretý prístup k dôležitým údajom.
Bývalý prezident USA Donald Trump bol veľkým zástancom teórie úniku koronavírusu z laboratória. Podľa kritikov však chcel hlavne odvrátiť pozornosť od vlastného zlyhania v pandémii, uzatvára
oe24.at.