Pandémia má negatívny dopad na viaceré priemyselné odvetvia
Podľa finančného webu Hospodárskych novín, materiály už chýbajú aj v inom, ako v automobilovom priemysle. "Situácia s nedostatkom čipov, ale aj ďalšieho materiálu, ako je plech alebo plasty a obmedzenou výrobou, ovplyvňuje aj dostupnosť veľkých domácich spotrebičov, ako sú chladničky a práčky, umývačky riadu alebo napríklad robotické vysávače," opísala situáciu hovokyňa Alzy Daniela Chovancová.
"Stále máme v ponuke dostatok domácich spotrebičov, však dodávky nového tovaru prichádzajú s veľkým oneskorením, dokonca až ročným a na trhu tak dochádza k výpadkom niektorých konkrétnych modelov tovaru," uviedol Jan Pospíšil, obchodný riaditeľ spoločnosti HP Tronic. Značka Datart je jej dcérska spoločnosť. Podľa jeho slov sa v niektorých segmentoch tovaru znížila ponuka na polovicu bežnej úrovne.
"Po celý čas pandémie koronavírusu sa stretávame s výpadkami dodávok výrobného materiálu v dodávateľskom reťazci. Aktuálny nedostatok čipov ovplyvňuje náš podnik významne. Výroba preto na niektorých pracoviskách prebieha v letných mesiacoch v nižšom móde proti prvému polroku 2021. Momentálne u nás platia tieto opatrenia: zamestnanci výroby na dotknutých pracoviskách čerpajú dovolenku, prešli na iné pracovisko, prípadne ľudia na nočnej smene čerpajú voľno s náhradou mzdy 80 percent ich priemerného zárobku," skonštatovala hovorkyňa českého podniku v Uničove Helena Spinová. Ide o dcérsku spoločnosť nemeckého podniku Miele, ktorý hlási podobné problémy.
Výrobcovia mobilov, počítačov a v podstate všetkých komponentov, kde sa používajú čipy, hlásia výpadky výroby kvôli nedostatku prvotných surovín. Avšak nejde len o výrobcov elektroniky. Výrobcovia nábytku, ako napríklad švédska Ikea, hlásia výpadky v skladových zásobách. Problém nastal kvôli uzavretým Čínskym prístavom. Tie sa mali zatvoriť kvôli nákaze koronavírusu.
Podľa nemeckého inštitútu Ifo by stiahnutie prvovýroby do Nemecka znamenal pokles ekonomiky až o desatinu. Desatina výrobcov sa však nad týmto krokom reálne zamýšľa. Napriek tomu: "Mnoho firiem namiesto toho plánuje vybudovať sklady a zvýšiť počet dodávateľov," uviedla Lisandra Flachová z Ifo.