Ministerstvo školstva SR zverejnilo semafor a manuál. Čo čaká vaše deti?
25 | 08 | 2021 I René Balák

Prečítajte si podrobný prehľad opatrení platných od začiatku školského roka. Školy sa opäť nebudú riadiť empirickými faktami. Ani dôkazmi z oblasti biomedicínskych vied publikovanými vo vedeckých časopisoch. Budú sa riadiť Školským semaforom.



Opatrenia boli predstavené 17. augusta

Ministerstvo školstva, na čele ktorého je vzorový produkt „vzdelávania“  Branislav Gröhling, dňa 17. 08. 2021 predstavilo pravidlá fungovania škôl v novom školskom roku. Ministerstvo vraj nebude zatvárať školy plošne. Údajne sa pri nástupe do školy nebude vyžadovať test. Ak bude niekto pozitívny, tak sa vraj bude postupovať podľa pokynov Úradu verejného zdravotníctva.

Plagiátor Gröhling vyhlásil: „Snahou nás všetkých je, aby sa žiaci čo najviac vzdelávali v školách. V škole majú žiaci priamy kontakt s učiteľom aj rovesníkmi. Budujú si sociálne vzťahy a je to najlepšie prostredie pre ich vzdelávanie. Naším cieľom je, aby sa žiaci vzdelávali v školách a aby sme školy nezatvárali plošne. Preto sú vo všetkých farbách COVID automatu školy od materských až po stredné otvorené.“

Lipták: Na niečo, čo nevieme diagnostikovať, boli vyvinuté experimentálne látky a skúšajú ich na ľuďoch
Spása menom vakcína mala zachrániť svet od zákerného koronavírusu. Mala, lenže akosi to nefunguje. Poukazujú na to mnohí odborníci, vedci aj lekári. Niektorí sa síce pokúšali nákazu liečiť, no vlády ich v tom blokovali. Spásou mali byť totiž –... Čítať ďalej
25 | 08 | 2021 | Jozef Uhlarik

Podmienkou nebude COVID test

Toto vyhlásenie je v priamom protiklade s tým čo ministerstvo vyhlasovalo počas takzvanej 1. a 2. vlny, keď boli školy pozatvárané. Malo to negatívny dopad na úroveň vzdelania, ako aj zdravotný stav detí a študentov. Školy sa teda opäť nebudú riadiť empirickými faktami a biomedicínskymi dôkazmi, ale Školským semaforom. Rezort odporúča minimalizovať miešanie tried, realizovať ranný filter a zabezpečiť pravidelnú dezinfekciu priestorov škôl.

COVID test vraj nebude podmienkou na nástup do školy, ale pre tých, ktorí budú mať záujem, rezort poskytne PCR kloktacie testy na základných a špeciálnych školách. Čiže opäť sa ignoruje fakt že PCR testy sa nemajú používať na diagnostiku (podľa Karyho Mullisa, nositeľa Nobelovej ceny, ktorý vynašiel PCR metódu). Zdá sa, že lukratívny obchod s testami nakúpenými cez vybrané firmy, bude pokračovať. Lebo žiakom základných, stredných a špeciálnych škôl, ktorých rodičia prejavia záujem, budú poskytnuté prostredníctvom štátnych hmotných rezerv aj antigénové testy na dobrovoľné samotestovanie doma.
Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti

Obchod je obchod, pritom je nepodstatné, že na základe údajnej pozitivity budú opäť diskriminovaní a segregovaní študenti, žiaci a zamestnanci rezortu.

Pri prvom nástupe do školy a po každom prerušení dochádzky do školy, ktoré trvá tri a viac po sebe nasledujúcich dní, rodič predloží škole „písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“ žiaka. Opäť budú rodičia protizákonne nútení k nelegálnemu poskytovaniu údajov o zdravotnom stave svojich detí vedeniu škôl, ktoré nemá zákonné právo nahliadať do zdravotnej dokumentácie.
Investícia do miezd? Nie. Do dezinfekcie

V rámci bezbrehého rozhadzovania daní občanov ministerstvo školstva tiež poskytne financie na zvýšené náklady spojené so zabezpečením bezpečnej prevádzky škôl počas pandémie. Takže nebude sa opäť investovať do zvyšovania kvality vzdelávania či miezd učiteľov. Opäť sa zabudlo na predvolebné sľuby, lebo opäť je dôvod prečo sa nedajú splniť. Tentoraz sa tomu hovorí prázdna špajza. Školy dostanú peniaze automaticky. Z prázdnej špajze sa budú zabezpečovať dezinfekcia, ochranné pomôcky či iné potreby spojené s vytvorením bezpečného prostredia na školách. Ostáva zagratulovať k vyššej kvalite školstva.

Novinkou je tiež možnosť zisťovania protilátok. Rodič žiaka, ktorý neabsolvoval PCR test, bude môcť požiadať všeobecného lekára pre deti a dorast o test na protilátky proti ochoreniu COVID-19 po ukončení nezákonnej 14-dňovej karantény žiaka po kontakte s pozitívnou osobou a aj po pozitívnom výsledku samotestovania AG testom.

Dag Daniš: Čakajú nás dramatické časy, vojna v polícii, žiadna kolektívna imunita a Afganistan
"Čakajú nás dramatické časy. Otázka dňa bude nudnejšia, ale dôležitejšia a zložitejšia: či sa na Slovensku potláča zločin zákonným spôsobom a v medziach práva. Alebo len tak, ako sme boli zvyknutí – politicky a inkvizične. V klanovom štýle ‘naši’... Čítať ďalej
24 | 08 | 2021 | Gabriela Fedičová

Školy sa vraj nebudú plošne zatvárať

Školy sa vraj nebudú plošne zatvárať ani podľa COVID automatu, ani na základe rozhodnutia ministerstva. Zatvárať sa budú môcť iba individuálne triedy, ak sa v nich objaví pozitívna (čiže nie chorá) osoba. Podľa pravidiel ÚVZ SR vtedy idú do karantény osoby, ktoré boli v kontakte s pozitívne testovaným človekom dva dni pred jeho testovaním. V tomto prípade prejde trieda na dištančnú výučbu, pokým sa neukončí karanténa. Rodičom vtedy tiež vzniká nárok na OČR. Takže na základe takzvanej pozitivity indikovanej nespoľahlivým testom budú ľudia posielaní do karantény.

Rodičia môžu aj v tom školskom roku ospravedlniť žiaka na maximálne päť po sebe idúcich vyučovacích dní. Nárok na OČR vtedy rodičom nevzniká. Ministerstvo školstva však upozorňuje, že ak to budú rodičia alebo plnoletý žiak zneužívať, žiakovi môže hroziť komisionálne preskúšanie a škola môže na túto skutočnosť upozorniť úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
Nosenie rúšok

Ministerstvo sa vo svojich odporúčaniach nezaoberalo protizákonným nanucovaním nosenia rúšok ani trestným činom nátlaku zo strany vedenia škôl alebo trestným činom mučenia a krutého zaobchádzania s chránenými osobami. Očakávať, že ministerstvo alebo riaditelia škôl budú oboznámení s vedeckými faktami o hypoxii, hypercarbii a acidóze, ktoré sú následkom nosenia rúšok, je asi naivné. Slovenské technické normy o kvalite vzduchu v triedach, školách a v interiéroch budov sú ministerstvu a riaditeľom škôl pravdepodobne neznáme. Podobne ako právna zodpovednosť za zdravotný stav detí a študentov, ktorým chcú brániť v prirodzenej fyziologickej potrebe a  funkcionalite organizmu, ktorou je dýchanie.

Na webe ministerstva nájdu školy všetky potrebné dokumenty – takzvaný Školský semafor či „manuál pre riaditeľov“, obsahujúce najčastejšie otázkami na školy. S cieľom monitorovať stav na školách budú riaditelia povinní poskytovať aktuálne informácie o vývoji epidemiologickej situácie v škole. Za týmto účelom ministerstvo pripravilo online formulár www.minedu.sk/skolsky-semafor/). Riaditeľ školy je povinný pravidelne nahlasovať informácie o situácii v škole prostredníctvom online formulára ministerstvu každý pondelok a pri každej zmene situácie v škole z dôvodu výskytu COVID-19. Ako vidieť, v dokumentoch ministerstva  niet ani zmienky o tom, čo sú povinní zabezpečiť z hľadiska platnej legislatívy, ale najmä to, čo v legislatíve nie  je. To je obraz právneho štátu na Slovensku.

J. Mesík ŠOKUJE: štvrtá dávka na obzore!
Izrael je posledných niekoľko týždňov opäť v centre svetovej pozornosti. Nie však v boji proti palestínskym radikálom, ale v boji s koronavírusom. Počet zaočkovaných ľudí majú síce najvyšší na svete, napriek tomu tam COVID-19 zúri ďalej. A aj medzi... Čítať ďalej
23 | 08 | 2021 | Jozef Uhlarik