"Je to hrozné obdobie pre našu krajinu. Myslím, že za všetky tie roky nebola naša krajina ešte nikdy tak ponížená,“ povedal bývalý prezident Seanovi Hannitymu v relácii Fox News. "Neviem, ako to nazývate - vojenská porážka alebo psychologická porážka, nikdy sa nič podobné nestalo."
Trump obvinil Biely dom, že opustil mnoho Američanov „uviaznutých“ počas uponáhľaného sťahovania sa a evakuácií na poslednú chvíľu. V čase, keď sa militanti Talibanu zmocnili Kábulu s malým až žiadnym odporom.
Druhý Saigon
Politik sa odvolal na porovnanie, ktoré urobili v posledných dňoch mnohí pozorovatelia. Poznamenal, že obraz amerického vrtuľníka, ktorý prepravuje diplomatický personál z budovy veľvyslanectva v Kábule, až desivo pripomína ikonické obrázky evakuácie zo Saigonu v roku 1975.
Gorbačov: "Americká aj sovietska vojna v Afganistane boli od začiatku zlý nápad"
USA mali priznať neúspech v Afganistane skôr, ale teraz je čas poučiť sa a neopakovať chyby. Tvrdí to Michail Gorbačov, sovietsky vodca, ktorý v roku 1989 vytiahol svoje sily z tej istej krajiny. Témou sa zaoberá portál RT.
Čítať ďalej
18 | 08 | 2021
|
Diana Zaťková
Súčasný prezident Joe Biden aj štátny tajomník Antony Blinken rázne odmietli, že by boli tieto historické udalosti čo i len podobné.
Taliban - „dobrí bojovníci“
Trump okomentoval aj počin afganského prezidenta Ašrafa Ghaního podporovaného OSN. Ten krajinu opustil okamžite, ako Taliban prevzal vládu v Kábule. "Úprimne povedané, nikdy som nemal v Ghaního veľkú dôveru. Povedal som to otvorene a jasne. Myslel som si, že je podvodník,” povedal.
Trump počas rozhovorov svojej administratívy s militantmi nazval Taliban „dobrými bojovníkmi“, čo je v príkrom rozpore s vyjadreniami Bidena. Ten sa snažil oslabiť silu skupiny a vyjadril plnú dôveru afganským bezpečnostným silám vycvičeným USA.
Podľa Trumpovej dohody sa USA mali do 1. mája postupne stiahnuť z Afganistanu výmenou za sľub Talibanu zastaviť útoky na Američanov a pokračovať v dialógu s kábulskou vládou. Boje medzi militantmi a vládou pokračovali takmer okamžite po uzavretí dohody, USA však od februára 2020 nezaznamenali žiadne úmrtia v boji.
Príchod Bidena nahral militantom
Po výmene Trumpa v Bielom dome Biden uviedol, že americké jednotky odídu do 11. septembra, neskôr posunul termín na 31. augusta. Militanti medzitým zahájili rozsiahlu ofenzívu, pričom do minulého týždňa dobyli takmer celý Afganistan a vyhlásili víťazstvo.
Biden v súčasnosti doma čelí kritike za to, ako sa vysporiadal s odchodom vojakov, a za predchádzajúce vyhlásenia, v ktorých naznačil, že pád Kábulu je nepravdepodobný.
Ruské veľvyslanectvo v Kábule nevidí dôvod na evakuáciu
Ruskí diplomati v Kábule sa cítia bezpečne a pokračujú v práci aj po tom, čo Taliban prevzal hlavné mesto, uviedol pre portál RT veľvyslanec Moskvy v Afganistane.
Čítať ďalej
18 | 08 | 2021
|
Lukáš Leca
USA nechceli budovať demokraciu
V pondelňajšom prejave Biden tvrdil, že konal v duchu dohody, ktorú zdedil po Trumpovi, pričom zdôraznil, že USA nesmú opakovať „chybu spočívajúcu v nekonečnom zotrvaní a boji v konflikte, ktorý nie je v národnom záujme štátov OSN. “
Prezident uviedol, že USA napadli Afganistan v roku 2001 s primárnym cieľom boja proti Al-Káide a iným teroristickým skupinám a že budovanie stabilnej demokracie nikdy nebolo súčasťou misie.