V utorok vo vyhlásení pre štátnu televíziu ERT Notis Mitarachi odmietol akúkoľvek možnosť, že by sa Grécko stalo hlavným vstupom na kontinent pre „milióny ľudí opúšťajúcich Afganistan“.
"Jasne hovoríme, že nebudeme a nemôžeme byť bránou do Európy pre utečencov a migrantov, ktorí by sa mohli pokúsiť prísť do Európskej únie," povedal Mitarachi jednoznačne.
Namiesto toho trval na tom, že „riešenie musí byť spoločné“ vo vzťahu k akémukoľvek prílivu utečencov do členských štátov EÚ. Minister v minulosti spochybňoval schopnosť bloku vyrovnať sa s ďalšou migračnou krízou a tvrdil, že „EÚ nie je pripravená a nemá kapacitu“.
Ruské veľvyslanectvo v Kábule nevidí dôvod na evakuáciu
Ruskí diplomati v Kábule sa cítia bezpečne a pokračujú v práci aj po tom, čo Taliban prevzal hlavné mesto, uviedol pre portál RT veľvyslanec Moskvy v Afganistane.
Čítať ďalej
18 | 08 | 2021
|
Lukáš Leca
Čakajme ešte viac nelegálnych utečencov
Grécko spolu s Dánskom, Rakúskom, Nemeckom, Holandskom a Belgickom spoločne v auguste podpísali list, v ktorom žiadajú Európsku komisiu „zaručiť nútený návrat určitých Afgancov“ napriek rýchlo sa zhoršujúcej kríze vo vojnou zničenej krajine.
Podľa šiestich členských štátov „zastavenie návratov vysiela zlý signál“ a mohlo by to prinútiť ešte viac utečencov prísť do Európy.
Levente Magyar: Maďarský ľud nemôže platiť za dôsledky nesprávneho geopolitického rozhodnutia
Operácia v Afganistane podľa Leventeho Magyara, štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí a obchodu Maďarska, nesplnila očakávania. Maďarská vláda podľa neho odmieta, aby maďarský ľud platil za dôsledky nesprávneho geopolitického...
Čítať ďalej
17 | 08 | 2021
|
Gabriela Fedičová
Niekoľko štátov EÚ však prijalo odlišný prístup k rozvíjajúcej sa afganskej kríze, pričom Fínsko, Nórsko a Švédsko na žiadosť Kábulu na tri mesiace pozastavili deportácie štátnych príslušníkov. Nemecko a Holandsko neskôr ustúpili a súhlasili so zastavením repatriácií.
Grécko je už unavené
Grécko unavené utečencami pocítilo dôsledky toho, ako sa do krajiny ešte v roku 2015 nahrnulo viac ako milión žiadateľov o azyl zo Sýrie, Afganistanu a Iraku. V apríli 2020 žilo v táboroch na ostrovoch v Egejskom mori asi 40 000 žiadateľov o azyl.
Taliban vyhral vojnu a bude s ním nutné hovoriť, pripúšťajú predstavitelia EÚ
Európska únia bude musieť hovoriť s afganským hnutím Taliban, vyhlásil v utorok vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.
Čítať ďalej
18 | 08 | 2021
|
Imrich Kovačič / TASR