Katarský štátom financovaný kanál uviedol, že najmenej 20 ozbrojených policajtov v civile vstúpilo v pondelok do ich tuniskej kancelárie a nariadilo všetkým novinárom, aby odišli.
Al-Džazíra citovala svoju tuniskú pobočku, podľa ktorej polícia nemá zatykač, tvrdí však, že konala na základe príkazov tamojšieho súdnictva. Novinárom zaistili telefóny a ďalšie vybavenie a nebolo im umožnené získať späť svoje osobné veci, informoval kanál.
Reportéri bez hraníc protestujú
"Nedostali sme žiadne predbežné oznámenie o vysťahovaní nášho úradu bezpečnostnými silami," uviedol Lotfi Hajji, šéf kancelárie Al Jazeera v Tunisku. Reportéri bez hraníc raziu odsúdili a vyzvali orgány, aby rešpektovali slobodu tlače.
Washington musí prestať s "démonizáciou Číny", vyzýva Peking
Peking v pondelok vyzval vládu prezidenta Joe Bidena, aby prestala s jeho "démonizovaním" a zmenila svoju politiku voči Číne.
Čítať ďalej
26 | 07 | 2021
|
Imrich Kovačič / TASR
Chaos v krajine
K údajnej razii došlo deň po tom, čo prezident Saied zmrazil aktivity parlamentu, zbavil poslancov imunity a vyhodil predsedu vlády Hichema Mechičiho. Saied tvrdil, že tento krok je v súlade s ústavou krajiny a je nevyhnutný na „záchranu štátu“ uprostred sociálnych otrasov.
Oponenti okamžite obvinili prezidenta z rozpútania puču. Predseda tuniského parlamentu Rached Gannouchi označil Saiedove kroky za protiústavné a „nezákonné“.
Vo väzbe zomrel muž podozrivý z pokusu o atentát na dočasného prezidenta Mali
Necelý týždeň po pokuse o útok nožom na dočasného malijského prezidenta Assimiho Goitu zomrel údajný páchateľ tohto činu vo väzbe. Informovala o tom v nedeľu večer agentúra AFP s odvolaním sa na vládu Mali.
Čítať ďalej
26 | 07 | 2021
|
Imrich Kovačič / TASR
Obrnené vozidlá v uliciach
Boli nasadení vojaci a obrnené vozidlá, aby odrazili demonštrantov z budovy parlamentu, kde v pondelok vypukli strety. Gannoučimu a opozičným poslancom zabránil v prístupe do komplexu.
Protivládne protesty sa tento týždeň v tuniských mestách zintenzívnili, keď sa ľudia zhromaždili kvôli opatreniam na Covid-19, ekonomickým ťažkostiam a policajnému násiliu.
Súčasný politický systém v Tunisku vznikol niekoľko rokov po tom, čo bol v roku 2011 počas arabskej jari zosadený dlhoročný prezident Zine El Abidín Ben Ali.