"Kombinácie vakcín sa iba skúmajú. Nemali by sa využívať pre celú populáciu," upozorňujú slovenskí vedci
WHO nebude odporúčať kombinovanie vakcín, kým nebudú dostupné overené dáta.
Konzorcium spoločností Pfizer a BioNTech podľa výkonného riaditeľa spoločnosti Pfizer Hungary Kft. tiež nepodporuje zámenu a kombináciu očkovacích látok. Stanovisko ku kombinácii očkovacích látok poskytli aj vedci zo Slovenska. Radoslav Janoštiak, vedec v oblasti výskumu rakoviny a tiež konzultant pre biotechnologické firmy a imunológ MUDr. Michal Piják.
Martina Valachová je šéfredaktorka online magazínu 40plus.sk. V magazíne dlhodobo dáva priestor odborníkom, ktorých názory mainstream neberie do úvahy. Vníma, že názory odborníkov z praxe sa rôznia. Naposledy spracovala tému kombinovania vakcín. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) radí opatrnosť, čo sa týka kombinácie vakcín. Konzorcium spoločností Pfizer a BioNTech podľa výkonného riaditeľa spoločnosti Pfizer Hungary Kft. tiež nepodporuje zámenu a kombináciu očkovacích látok. Valachová z toho dôvodu
oslovila vedcov na Slovensku a poprosila ich o názor.
"Stanovisko ku kombinácii očkovacích látok poskytli Radoslav Janoštiak, vedec v oblasti výskumu rakoviny a tiež konzultant pre biotechnologické firmy a imunológ MUDr. Michal Piják,"
píše Valachová.
WHO nebude odporúčať kombinovanie vakcín, kým nebudú dostupné overené dáta
"Avšak, toto odporúčanie neznamená, že takéto kombinácie sú nebezpečné. Znamená to len, že sa WHO riadi vedeckými princípmi a nebude tvrdiť niečo, k čomu nie sú dostatočne silné dôkazy. WHO chce, aby odborníci nastavili konkrétnu stratégiu, za akých podmienok by sa vakcíny mohli kombinovať. A nie, aby si laická verejnosť mohla vyberať a kombinovať vakcíny, ako chcú.,"
odpovedal vedec Radoslav Janoštiak.
Vedci chcú odpovede na skutočnú účinnosť vakcín, ale aj na zriedkavé vedľajšie účinky
"Nemáme dostatočné informácie o tom, čo sa stane, keď sa tieto vakcíny použijú v kombinácii s očkovacími látkami na báze adenovírusového vektora. To je dôvod, prečo výskumníci vyzývajú na starostlivé štúdie na testovanie rôznych kombinácií vakcín. A tiež, aby sa venovala osobitná pozornosť nielen ich schopnosti zvýšiť imunitnú odpoveď, ale aj akýmkoľvek ďalším potenciálnym vedľajším účinkom. Podľa môjho názoru, doterajšie poznatky sú zatiaľ len na úrovni pilotných štúdií a plánovania výskumných programov. A nie niečo, čo by bolo treba ihneď implementovať do vakcinačnej praxe pre celú populáciu,"
vysvetlil Michal Piják.
Celý rozhovovor si môžete prečítať
TU.