Generálne riaditeľstvo pre vyzbrojovanie (DGA) otestovalo technológiu v meste Biscarrosse na francúzskom juhozápadnom pobreží Atlantiku. Vláda chce využiť experimentálnu technológiu proti bezpilotným lietadlám ako súčasť svojej bezpečnostnej stratégie pre olympijské hry v Paríži 2024.
Ministerstvo ozbrojených síl uviedlo, že hrozba dronov sa „zvyšuje“ vo Francúzsku aj v zahraničí. "Musíme sa prispôsobiť neustále sa meniacej hrozbe a rastúcej schopnosti dronov uniknúť pred rušiacimi zariadeniami alebo konvenčnými raketovými štítmi," uvádza sa vo vyhlásení.
Podobné systémy vyvinuli USA a Izrael, zatiaľ čo Nemecko a Spojené kráľovstvo tiež pracujú na prototypoch protidronových technológií.
Supervýkonný laser
Model, ktorý v stredu testovalo Francúzsko a ktorý vyrobila francúzska spoločnosť Cilas, je zjavne schopný identifikovať komerčné drony vzdialené až 3 km. Jeho laser je miliónkrát výkonnejší ako laser používaný čítačkami QR kódov a podľa ministerstva ozbrojených síl dokáže zložiť cieľ na kilometer za desať sekúnd.
V najbližších 11 rokoch sa má do anti-dronového programu DGA investovať asi 350 miliónov EUR. Francúzsko v súčasnosti disponuje takzvanými „rušičkami“ bezpilotných lietadiel, ktoré fungujú blokovaním frekvencií, na ktorých drony fungujú.
Aj USA a Izrael
USA začiatkom tohto roka podpísali s Boeingom päťročnú dohodu o objeme 2,5 milióna dolárov na jeho pozemné protidronové laserové systémy, ktoré je možné pripevniť k vozidlám alebo lodiam.
Podľa ministerstva obrany izraelské ozbrojené sily minulý mesiac úspešne zostrelili niekoľko dronov laserom umiestneným v lietadle.