Názor Sheeny McKenzie (CNN)
Osamotený protest na brehu Dunaja v Budapešti sa môže javiť ako neobvyklé epicentrum politického zemetrasenia v Maďarsku, myslí si redaktorka CNN Sheena McKenzie.
Vláda premiéra Viktora Orbána ohlásila kontroverzný plán prestížnej šanghajskej univerzity, ktorá by v roku 2024 otvorila prvý zámorský kampus, za ktorý by zjavne platili Maďari. Protesty proti budúcnosti tohoto plánu podnietili maďarskú opozíciu a zjednotili ju v pokuse zvrhnúť Orbánovú vládnucu stranu v budúcoročných všeobecných voľbách.
Nie, že by to poškodilo Orbánove politické bohatstvo. Jeho pravicová strana Fidesz sa tešila drvivej výhre vo voľbách, mimo Budapešti nemal vážneho politického vyzývateľa.
Tisíce demonštrantov minulý mesiac vyšli do budapeštianskych ulíc, aby sa postavili proti tomuto plánu, niesli transparenty s nápisom „zrada“ a slogany ako „maďarské peniaze pre maďarské univerzity“.
Orbán vytvoril z propagácie „tradičných“ maďarských hodnôt veľký politický kapitál. Teraz sa zdá, že opozícia podáva populistickému vodcovi dávku vlastného lieku.
Kontroverzie kvôli Fudanskej univerzite sa vedú „o tom, či táto malá desaťmiliónová krajina môže konečne rozhodnúť o svojom osude, o tom, či skutočne budeme slobodným národom,“ informoval podľa miestnych médií opozičný líder a primátor Budapešti Gergely Karácsony.
„Opozícia v tejto chvíli obrátila Orbánovu rétoriku proti nemu,“ uviedol Péter Krekó, riaditeľ budapeštianskeho think tanku Political Capital. Krekó uviedol, že Orbán prijal obraz seba samého ako „najväčšieho obrancu zvrchovanosti - z USA, z Bruselu, z Berlína“.
Teraz predseda vlády otvára dvere čínskym záujmom - a podľa jeho slov je to „ťažké vysvetliť“ voličom.
„Obraz Číny v strednej a východnej Európe nie je veľmi priaznivý,“ dodal Krekó. „Toto je vec, ktorú môže opozícia ľahko zneužiť.“
Šesť maďarských opozičných strán odhodilo svoje politické rozdiely, aby mohli spoločne kandidovať proti Fideszu v parlamentných voľbách v roku 2022. Zahŕňa to Karácsonyho zelenú stranu, Dialóg pre Maďarsko, bývalú krajne pravicovú stranu Jobbik a mladú centristickú stranu Momentum.
Táto opozičná koalícia ešte neoznámila svojho kandidáta na predsedu vlády, hoci za jej priekopníka sa považuje proeurópsky orientovaný Karácsony.
V spoločnom liste čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi z 22. júna opoziční vodcovia uviedli, že ak budú zvolení v budúcom roku, „okamžite zastavia“ univerzitný projekt a ďalšie plánované železničné spojenie medzi Budapešťou a Belehradom podporované Pekingom.
Maďarsko a Čína sa dohodli na 20-ročnej úverovej zmluve na železnicu vo výške 1,9 miliárd dolárov , ktorú postaví konzorcium maďarských a čínskych firiem. Rovnako ako univerzitný kampus, aj železnica je v Maďarsku kritizovaná za nedostatok transparentnosti pri rokovaniach vlády s Čínou.
Kontroverzné obchodné aktivity sú súčasťou Orbánovej politiky „Východné otvorenie“. V dôsledku globálnej finančnej krízy a rastúceho napätia s EÚ sa predseda vlády čoraz viac usiluje prilákať čínske investície.
„Myslím si, že Orbán skutočne hlboko verí v úpadok Západu a v to, že východ je na vzostupe,“ uviedol Krekó o ideológii predsedu vlády. „A preto, ak musíte staviť na to, kto sú budúci vodcovia sveta, potom je lepšie obrátiť sa na Čínu ako na USA.“
Nie je to prvýkrát, čo maďarské opozičné strany spojili svoje sily. Rovnaká taktika sa vyplatila aj v komunálnych voľbách v roku 2019, keď Karácsony dosiahol šokujúce víťazstvo proti primátorovi Budapešti podporovanému Fideszom.
Ďalšou otázkou je, či môžu tento úspech zopakovať na celoštátnej úrovni. Ak by bol Orbán porazený, nie je žiadnym tajomstvom, že zákonodarcovia EÚ by si z veľkej časti vydýchli, uviedol Dermot Hodson, docent politickej ekonómie na Birkbeck College na Londýnskej univerzite.
Holandský premiér Mark Rutte minulý mesiac uviedol, že Maďarsko „nemá miesto“ v EÚ po tom, čo krajina schválila nový kontroverzný zákon zakazujúci obsah LGBTQ na školách - posledný z dlhého zoznamu provokácií k základným hodnotám bloku.
Pre lídrov EÚ „je Orbán v mnohých ohľadoch skutočným tŕňom v päte,“ uviedol Hodson a označil Maďarsko za „vládu vyzývateľa“. „Tlačiť proti Európskej únii, ale chcieť v nej zostať, je veľmi škodlivá kombinácia,“ dodal.
Po nedávnych protestoch vláda vyhlásila verejné referendum o univerzite, uviedla však, že sa bude konať po voľbách. Medzitým maďarský parlament - v ktorom má Fidesz supermajoritu - v polovici júna hlasoval o darovaní štátnych pozemkov nadácii zodpovednej za plánovaný univerzitný kampus.
Hlavným bodom kritiky univerzitného plánu sú náklady - údajne viac ako rozpočet na celý maďarský vzdelávací systém. Podľa uniknutých dokumentov získaných od Direkt36 by projekt stál odhadom 1,5 miliardy eur, väčšinou financovaných z úveru od čínskej štátnej banky.
Dodal, že stavebné práce na pozemku pôvodne určenom na ubytovanie maďarských študentov by vykonal čínsky dodávateľ. Kritici zdvihli obočie nad povahou dohody, podľa ktorej by maďarskí daňoví poplatníci platili v skutočnosti za založenie kampusu Fudanom.
Podľa správy Direkt36 by takzvanú maďarskú univerzitu Fudan založila a udržiavala čínsko-maďarská nadácia pre správu aktív - čo naznačuje spoločné príjmy z projektu.
Maďarská vláda v zdĺhavom vyhlásení pre CNN nekomentovala oznámené náklady na pôžičku.
Hovorilo sa však o šesť až osem tisíc študentoch z „Maďarska, Číny a ďalších národov“ a o päťsto lektoroch zameraných na ekonomiku, humanitné vedy, inžinierstvo a lekárske vedy.
Podľa prieskumu liberálneho think-tanku Republikon Institute sa napriek tomu dve tretiny Maďarov, ktorí o projekte počuli, stavajú proti plánu Fudanskej univerzity . A kontroverzia medzi univerzitami by sa mohla prepracovať k priaznivcom Orbána mimo Budapešti, uviedol Tamás Matura, odborný asistent na budapeštianskej Korvínovej univerzite a zakladateľ Stredoeurópskeho centra pre ázijské štúdie.
Poukázal na vyšetrovanie spoločnosti Direkt36, ktoré odhalilo, že pôvodné študentské bývanie plánované pre tento web bude vyradené. „Priemerní ľudia, ktorí by radi poslali svoje deti do hlavného mesta študovať na univerzitu ,„chápu, že existuje“ šanca, že ich vlastné deti budú mať menší prístup k lacnému ubytovaniu, pretože Číňania túto príležitosť využili,“ uviedol.
Kritici sa tiež obávajú, že akademická sloboda môže byť podkopaná vernosťou univerzity ku Čínskej komunistickej strane. To všetko vychádza z Orbánových kontroverzných univerzitných reforiem, ktoré podľa kritikov rozširujú ideologický odtlačok vládnucej pravicovej vlády.
Fudan je „akousi druhou časťou tohto politického príbehu, ktorý sa odohráva,“ uviedol Hodson. „Toto je brzdou neustáleho Orbánovho útoku na slobody,“ dodal, ale poukázal na to, že „v Budapešti existuje akási progresívna bašta“. Spochybnil však, že demonštrácie v hlavnom meste môžu vážne narušiť Orbánove šance na znovuzvolenie.
Na protest proti plánom univerzity premenovali miestne úrady v Budapešti ulice v blízkosti kampusu po významných kauzách v oblasti ľudských práv, na ktoré je čínska vláda citlivá, vrátane dalajlámu a Ujgurov.
Maďarská vláda označila krok Budapešti za „infantilný“. A čínske ministerstvo zahraničia označilo toto správanie za „pohŕdavé“. Toto sú doslovné znaky protestu. Veľkou otázkou je, či tento odpor v Budapešti ukazuje cestu k zmysluplnej zmene v celom Maďarsku.