Na slnku vybuchla prvá veľká erupcia súčasného slnečného cyklu. Slnečná erupcia sa podľa Amerického strediska predpovedí vesmírneho počasia stala 3. júla o 10.29 h svetového času v slnečnom bode AR2838, informuje CNN.
Stredisko meria aj intenzitu slnečných erupcií na stupnici, pričom erupcie triedy A sú najmenšie a triedy X najväčšie. Vedci klasifikovali erupciu z 3. júla ako X1, čo je najväčšia kategória slnečných erupcií.
Slnko prechádza 11-ročným slnečným cyklom, kde úroveň aktivity erupcie kolíše. Súčasný cyklus sa začal v decembri 2019 slnečným minimom. Aktivita sa bude pomaly zvyšovať a v júli 2025 dosiahne slnečné maximum - je to obdobie s veľkým množstvom slnečných škvŕn.
Úplné zatmenie Slnka bude v Severnej Amerike v apríli 2024, čo môže vedcom počas udalosti ponúknuť príležitosť pozorovať slnečnú aktivitu, ako sú slnečné erupcie alebo slnečné škvrny.
„Dúfame, že zatmenie blízke slnečnému maximu nám ukáže nielen úctyhodnú korónu, ale aj niekoľko veľkých a zaujímavých slnečných škvŕn na Slnku, ktoré nám pomôžu dozvedieť sa viac o živote vo vnútri atmosféry aktívnej hviezdy,“ uviedol vo vyhlásení Valentin Martinez Pillet, riaditeľ Národného solárneho observatória v Boulderi v štáte Colorado.