Vedci v Českej republike uskutočnili súbor experimentov, aby preskúmali dôsledky presakovania metamfetamínu do vodných ekosystémov. V dôsledku vypúšťania znečistených odpadových vôd možno stopy vysoko návykového stimulantu zjavne nájsť na mnohých sladkovodných biotopoch.
V článku publikovanom v utorok vedci dospeli k záveru, že emisie pervitínu v sladkovodných ekosystémoch môžu spôsobiť „závislosť“ rýb a dokonca u nich viesť k abstinenčným príznakom.
K prekvapivému objavu došlo po tom, čo českí vedci pozorovali dve skupiny po 60 pstruhov potočných. Tie boli na osem týždňov umiestnené v samostatných chovných nádržiach.
Na obzore je nový škandál: Kde sa v Nemecku podelo vyše 11 miliónov dávok vakcíny proti korone?
Niekde uskladňované, použité na očkovanie bez zadokumentovania, stratené, alebo jednoducho vyhodené? Pochybnosti narastajú: Nie je jasné, kde v Nemecku zostalo vyše 11 miliónov vakcín, píše epochtimes.de.
Čítať ďalej
07 | 07 | 2021
|
Ingrid Vrabcová
Závislosť aj abstinenčné príznaky
Jedno z akvárií obsahovalo hladiny pervitínu, ktoré sa bežne vyskytujú v sladkovodných riekach, zatiaľ čo druhá nádrž drogy neobsahovala. Okrem pervitínu boli podmienky v oboch kontrolovaných prostrediach identické.
Vedci potom presunuli všetkých pstruhov do spoločnej sladkovodnej nádrže. Ryby zvyknuté na pervitín boli menej aktívne ako ich priamy náprotivok, čo naznačuje, že mohli pociťovať úzkosť alebo iné abstinenčné príznaky. Tieto rozdiely v správaní trvali asi 96 hodín, kým sa u rýb už droga nezistila.
Liberalizmus je založený na tradíciách. Ten dnešný tradície oslabuje a preto zanikne, tvrdí Deneen
"Liberálna elita, ktorá riadi popredné inštitúcie západných spoločností, považuje tých, ktorí sa držia tradícií, za nepriateľov. V boji s liberalizmom však nestačí odvaha. Je potrebné porozumieť situácii v akej sa spoločnosť nachádza. Vedieť kedy a...
Čítať ďalej
06 | 07 | 2021
|
Gabriela Fedičová
Vplyv na ekosystém
Vedúci výskumný pracovník Pavel Horký, ekológ na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe, pre médiá uviedol, že zistenia jeho tímu zdôraznili príklad „neočakávaného tlaku na druhy žijúce v mestskom prostredí“.
Podľa neho sú zistenia obzvlášť znepokojujúce, pretože kontaminácia pervitínom v sladkovodných ekosystémoch je stále relatívne nízka, ale môže mať výrazný vplyv na okolitý ekosystém.