Komentár Josha Groenevelda (Business Insider)
Päťdesiat percent nakazených mutáciou Delta je plne zaočkovaných. Žiadna krajina na svete neočkovala svojich obyvateľov tak rýchlo a tak masovo ako Izrael.
Izrael ukázal pandémii koronavírusu chrbát. Žiadna krajina na svete neočkovala svojich obyvateľov tak rýchlo a tak masovo. Viac ako 57 percent z takmer 8,7 milióna Izraelčanov je dnes úplne zaočkovaných proti koronavírusu a iba niečo cez 60 percent dostalo zatiaľ len prvú dávku vakcíny.
V prvých júnových týždňoch krajina nezaznamenala takmer žiadne prípady koronavírusu, denné prírastky boli na nízkej dvoj- či jednocifernej úrovni. Všetky lockdownové opatrenia sa zrušili, ľudia sa vrátili do normálneho života. Na Pride Parade v Tel Avive desaťtisíce ľudí oslavovali na pláži.
A potom prišiel do Izraela variant Delta. Na konci júna počet infikovaných náhle opäť stúpol a teraz sa každý deň registruje takmer 300 nových prípadov. Skoro u všetkých ide o mutáciu Delta. Izrael sa obáva ďalšej vlny koronavírusu, a to aj napriek kolektívnej imunite.
Skutočnosť, že počet infikovaných v Izraeli opäť stúpa v dôsledku Delta variantu, súvisí s dvoma mimoriadnymi efektami.
Na jednej strane sú nakazené najmä deti a mládež. Takmer tri milióny Izraelčanov majú menej ako 18 rokov. Veľa koronových ohnísk je teraz na školách.
Doteraz neexistovala komplexná ponuka na očkovanie pre mládež vo veku od 12 rokov. Izraelská vláda to chce teraz dohnať. Nový premiér Naftali Bennett vyzval rodičov, aby dali zaočkovať svoje deti. „Určite dám zaočkovať aj ja svoje deti,“ prisľúbil Bennett ešte koncom júna. Jeho cieľom je vakcinovať denne 30 000 detí.
Nemecko chce tiež ponúkať očkovanie deťom vo veku 12 rokov a viac, ale stále neprišlo všeobecné odporúčanie Stálej očkovacej komisie (Stiko). Stiko odporúča očkovať vakcínou Biontech zatiaľ iba deti s určitými predchádzajúcimi ochoreniami.
Ďalším mimoriadnym efektom je, že na variant Delta ochoreli aj plne zaočkovaní ľudia. Koncom júna izraelské ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že až 50 percent infikovaných mutáciou Delta bolo zaočkovaných.
Vyjadrené v absolútnych číslach ide o niekoľko stoviek takýchto prípadov. Krátko na to výrobca vakcín Pfizer ubezpečil, že jeho očkovacia látka vyvinutá spoločnosťou Biontech chráni pred variantom Delta na 90 percent. To znamená: k nákaze touto mutáciou môže dôjsť aj u očkovaných, ako je teraz tomu v Izraeli, ale takéto prípady sú nanajvýš zriedkavé.
V každom prípade nárast počtu nakazených v Izraeli nespôsobil krízu v zdravotníctve. Počet hospitalizovaných zostáva nízky. Od začiatku júna sa v krajine zaznamenalo iba 20 úmrtí na koronavírus. Takže očkovanie v Izraeli funguje a pomáha predchádzať ťažkému priebehu ochorenia či úmrtiu. Nová vlna mutácie Delta je tak zatiaľ mierna.
Premiér Bennett nechce zaviesť v krajine ďalší lockdown. „Aktuálnu vlnu koronavírusu zvládneme bez obmedzení,“ vyhlásil začiatkom týždňa pri návšteve očkovacieho centra. „Očkovanie namiesto lockdownu, rúška namiesto obmedzení. Nechceme zákaz cestovania či osláv,“ odkázal premiér tínedžerom. „Rozprávajte sa so svojimi rodičmi, nech vás dajú očkovať.“
Bennettova vláda sa však zrejme úplne bez protikoronových opatrení nezaobíde. Koncom júna sa v Izraeli opäť zaviedlo povinné nosenie rúšok v interiéri. Okrem toho sa majú sprísniť kontroly na letisku Ben Gurion v Tel Avive. Pravidlá pre prichádzajúcich sú prísne: niekoľko testov na koronavírus, dva týždne karantény bez ohľadu na to, z ktorej krajiny pricestujú. Kontroly nebolo donedávna také dôsledné. V Izraeli sa posunula aj dovolenková sezóna. Namiesto plánovaného júla turisti môžu prichádzať do krajiny až od augusta, ale len ak sú plne zaočkovaní, dodáva Josh Groeneveld v Business Insider.