Lavrov vo svojom príspevku pre moskovský denník Kommersant uviedol, že západné krajiny majú príliš veľa právomocí v Rade bezpečnosti OSN.
Bezpečnostná rada OSN
Rada bezpečnosti, ktorú tvorí 15 krajín, má päť stálych členov: Čínu, Francúzsko, Rusko, Spojené kráľovstvo a USA. Neexistujú žiadni stáli zástupcovia z Afriky, južnej Ázie alebo Južnej Ameriky. Na ďalších 10 miestach sa národy striedajú.
Traja členovia sú pozvaní, aby sa pripojili z Afriky, dvaja z ázijsko-pacifického regiónu, jeden z východnej Európy, dvaja z Latinskej Ameriky a Karibiku a dvaja zo západnej Európy. Podľa Lavrova toto nastavenie uprednostňuje západné národy.
„Medzi úsilie zamerané na zvýšenie demokracie v medzinárodných vzťahoch a potvrdenie polycentrického usporiadania sveta patrí reforma Rady bezpečnosti OSN. Hlavne jej posilnenie s ázijskými, africkými a latinskoamerickými krajinami a ukončenie anomálie s nadmerným zastúpením Západu v hlavnom orgáne OSN,” vyjadril sa Lavrov.
Existujúce nástroje podľa neho umožňujú Západu „ustanoviť zákon“ a odsúdiť všetky krajiny, ktoré porušujú nepísané pravidlá takzvaného „svetového poriadku založeného na západných pravidlách“.
G7 či G20?
Minister zahraničných vecí tiež poznamenal, že nová americká vláda pod vedením prezidenta Joe Bidena obnovila „starý svetový poriadok“ G7 a NATO. "Prirodzenejšie" by bolo podľa Lavrova vypracovanie vzájomne prijateľnej dohody medzi "hlavnými ekonomikami G20".
G20 zlúčilo G7 (Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Veľká Británia a USA) a skupiny BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika).
Brusel je za dialóg s Moskvou, proti sú iba rusofóbni trpaslíkovia Únie
Európska únia chcela dospieť k dohode s Ruskom. Ale neuspela v otvorenej európskej diskusii. Pretože malé štáty a ich politici, hnaní mediálnou rusofóbiou a často otvoreným pohŕdaním Ruskom, sa postavili proti. Trpaslíci, uplatňujúci v domácej...
Čítať ďalej
28 | 06 | 2021
|
Ivan Brožík
Rovnováha záujmov
Lavrov tiež
vyjadril názor, že Rusko ponúka zjednocujúci program v medzinárodných záležitostiach a že Moskva je otvorená spravodlivému dialógu s akýmkoľvek národom, ktorý sa usiluje o rovnováhu záujmov.
„Budeme pokračovať v podpore vzniku kultúry medzinárodných vzťahov založenej na najvyšších hodnotách spravodlivosti a umožňujúcich všetkým malým i veľkým krajinám rozvíjať sa v mieri a slobode,“ uviedol.