Putin vo svojom rozhovore pre hamburské noviny Die Zeit
zdôraznil úlohu, ktorú Sovieti hrali pri oslobodzovaní európskych národov spod nacistickej okupácie. Prezident vzdal hold vojakom Červenej armády, „ktorí nielen bránili nezávislosť a dôstojnosť našej vlasti, ale zachránili aj Európu a svet pred zotročením“.
Ďalej dodal, že porážka Tretej ríše bola spôsobená aj „našim spojencom v antihitlerovskej koalícii, účastníkom hnutia odporu a nemeckým antifašistom, ktorí priblížili naše spoločné víťazstvo“.
Kedy konečne skončí studená vojna?
Putin uviedol, že koniec studenej vojny mal byť „spoločným víťazstvom Európy“, ale napätie na celom kontinente sa zbytočne obnovilo. Prezident z tohto stavu obvinil NATO a argumentoval tým, že vojenský blok pod vedením USA je „pozostatkom“ konfrontácie z doby studenej vojny.
"Jeho expanzia na východ, napriek ubezpečeniam o opaku, podnietila nedôveru a napätie na kontinente," uviedol v rozhovore.
Vzťahy medzi Moskvou a NATO sa po páde ZSSR pôvodne roztopili, obe strany dokonca podpísali vyhlásenie, v ktorom tvrdili, že „sa navzájom nepovažujú za protivníkov“.
NATO sľub nedodržala
Rusko však trvá na tom, že dostalo prísľub, že blok sa nebude usilovať o rozšírenie svojho dosahu smerom k hraniciam krajiny. To bolo narušené v roku 2004, keď NATO prešlo najväčšou expanziou vo svojej histórii, pričom pripustilo členstvo pobaltských národov a množstva bývalých krajín východného bloku.
„Navyše,“ uviedol Putin v utorok, „mnoho krajín bolo pred umelou voľbou buď s kolektívnym Západom, alebo s Ruskom.“ Prezident uviedol udalosti na Ukrajine v roku 2014 ako príklad „dôsledkov, ku ktorým viedla táto agresívna politika.“ „EÚ aktívne podporovala protiústavný ozbrojený puč na Ukrajine.“
„Celý systém európskej bezpečnosti sa teraz významne zhoršil,“ varoval. „Napätie stúpa a riziká nových pretekov v zbrojení sa stávajú skutočnými. Prichádzame o obrovské príležitosti, ktoré spolupráca ponúka - o to dôležitejšie, že teraz všetci čelíme spoločným výzvam, ako je pandémia a jej vážne sociálne a ekonomické dôsledky. “
Rusko chce obnoviť partnerstvo
Putin zopakoval, že „Rusko je za obnovenie komplexného partnerstva so zvyškom Európy“ a znovu navrhol myšlienku „spoločného priestoru pre spoluprácu a bezpečnosť od Atlantiku po Tichý oceán“.
V apríli ruský minister zahraničia Sergej Lavrov vyzval národy EÚ, aby podpísali moskovský plán na vytvorenie „Veľkého euroázijského partnerstva“, ktoré by bolo otvorené pre všetky štáty na oboch kontinentoch. To by podľa neho bolo riadené hodnotami zjednotenia a inkluzivity.
Konflikty si nemôžeme dovoliť
Putin vo svojom utorňajšom apelovaní na nemeckých čitateľov uviedol: „Svet je dynamickým miestom, ktoré čelí novým výzvam a hrozbám. Jednoducho si nemôžeme dovoliť niesť bremeno minulých nedorozumení, tvrdých pocitov, konfliktov a chýb.“
Dodal, že „našim spoločným a nespochybniteľným cieľom je zaistiť bezpečnosť na kontinente bez deliacich čiar, spoločný priestor pre spravodlivú spoluprácu a inkluzívny rozvoj pre prosperitu Európy a sveta ako celku.“