Na začiatku roka bolo v zásobách deviatich krajín - USA, Ruska, Veľkej Británie, Francúzska, Číny, Indie, Pakistanu, Izraela a Severnej Kórey - zhruba 13 080 jadrových zbraní, čo je pokles z 13 400 pred rokom.
Pripravené na odpálenie
Informoval o tom v pondelok Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru (SIPRI). Súčasne sa však zvýšil počet jadrových zbraní nasadených s operačnými silami - to znamená, že sú namontované na raketách alebo uložené tam, kde je možné ich rýchlo pripraviť na použitie.
Rusko a USA, dva národy, ktoré vlastnia väčšinu svetových jadrových zbraní, sú podľa SIPRI prevažne zodpovedné za obe zmeny. Obaja pokračovali v znižovaní množstva svojho arzenálu tým, že vyradili zastarané hlavice, pripravili sa však na akciu a pridali po 50 zbraní.
Dnešný samit NATO za asistencie našej prezidentky vyhlási novú studenú vojnu
Dnes sa začala veľká "žúrka" NATO v Bruseli. Potentáti aliancie by mali v spoločnom vyhlásení podporiť návrh strategickej koncepcie nazvanej NATO 2030. V podstate ide o návrh na ešte väčšiu eskaláciu nepriateľstva voči Rusku a Číne. Komentátori...
Čítať ďalej
14 | 06 | 2021
|
Ivan Brožík
Johnson zbrojí
Zmena v jadrovej pozícii Spojeného kráľovstva bola ďalším významným vývojom v súčasnej situácii v oblasti jadrového zastrašovania, ktorá sa uvádza v správe. Vláda Borisa Johnsona v marci zrušila prísľub zníženia svojich jadrových zásob na polovicu do polovice 20. rokov 20. storočia a uviedla, že namiesto toho zaobstará ďalšie zbrane.
Čína zostáva tretím najväčším vlastníkom jadrových zbraní na svete s odhadovanou zásobou 350 zariadení. Severokórejský arzenál zostáva záhadou a je diskutabilné, či Pchjongjang dokáže vyrábať plne funkčné raketové hlavice.