"Iniciatívy, ktoré dnes predkladám, sú zakomponované do prístupu vlády USA k Číne a pomôžu pri vývoji stratégie národnej obrany, na ktorej pracujeme," uviedol Austin v písomnom vyhlásení.
V samostatnej
tlačovej správe Pentagonu, ktorá označuje Peking ako „stimulačnú výzvu národa číslo jeden“, poskytli vyšší obranní úradníci ďalšie údaje. Jeden uviedol, že smernica požaduje investície „do bezkonkurenčnej americkej siete spojencov a partnerov“ a posilnenie „odstrašovania vo všetkých bojových doménach“.
Blok Quad
V marci Biden usporiadal
prvé prezidentské
stretnutie so svojimi partnermi v bloku Quad, bezpečnostnom fóre pozostávajúcom z USA, Austrálie, Japonska a Indie. Aliancia, ktorá sa často nazýva „ázijské NATO“, bola po dlhej prestávke znovu oživená
pomocou Trumpa a jeho administratíva sa snažila využiť blok na konfrontáciu s Čínou v indicko-tichomorskom regióne.
Členovia štvorice vykonali niekoľko spoločných vojenských cvičení so zameraním na Peking. USA, Japonsko a Austrália uskutočnili minulý mesiac
námorné cvičenia vo Východočínskom mori. Americké námorníctvo taktiež podniklo niekoľko tranzitov „slobody navigácie“ cez Taiwanský prieliv a pokračuje v Trumpovej politike voči Číne.
Obrovský rozpočet pre armádu
Námestníčka ministra obrany Kathleen Hicksová načrtla, že veľká časť žiadosti rezortu o
rozpočet vo
výške 715 miliárd dolárov na rok 2022 by sa venovala konfrontácii s Čínou.
„Čínska ľudová republika je čoraz konkurencieschopnejšia a má jedinečnú schopnosť napádať medzinárodný systém a americké záujmy v ňom,“ uviedla Hicksová. "Pri presadzovaní amerických záujmov musí byť rezort pripravený nielen slúžiť ako podporná úloha pre naše diplomatické a ekonomické nástroje ..., ale aj odrádzať od vojenskej agresie. Platí to najmä v prípade ČĽR." dodala.
Jej komentár prichádza potom, čo americké indicko-tichomorské velenie požiadalo o
zvýšenie výdavkov o 27 miliárd dolárov v nasledujúcich piatich rokoch s cieľom odradiť Peking. Zároveň chce vybudovať rozľahlú raketovú sieť pri východnom pobreží Číny.
Rusi varujú: Potenciál ozbrojeného konfliktu v Európe stúpa
Studená vojna mala zostať v minulosti, ale NATO pod vedením USA vedie k návratu nepriateľstva v štýle 50. rokov, tvrdia najvyšší ruskí diplomati.
Čítať ďalej
09 | 06 | 2021
|
Diana Zaťková