Správa, ktorú
zverejnila berlínska Európska rada pre zahraničné vzťahy a ktorá bola zriadená z prostriedkov darovaných multimilionárom Georgom Sorosom, požiadala viac ako 17 000 respondentov z 12 členských štátov EÚ o ich názory na vzťahy s cudzími národmi.
Európa nemá k Rusku až tak zlý vzťah ako tvrdí mainstream
Väčšina z tých, ktorí odpovedali, uviedla, že sa k Rusku stavia pozitívne, 7% ho označuje za „spojenca“, ktorý „zdieľa naše záujmy a hodnoty“, a ďalších 35% tvrdí, že krajina je „nevyhnutným partnerom“, s ktorým "musíme strategicky spolupracovať". Iba 35% uviedlo, že má pocit, že ide o „súpera“ alebo „protivníka“.
Rusi zverejnili dokumenty o štátnom prevrate na Ukrajine v roku 2014 zvanom Majdan
Stála ruská misia pri OSN zverejnila knihu Ukrajina: štátny prevrat. Ide o zbierku dokumentov o udalostiach v roku 2014 počas farebnej revolúcie na Majdane, ktoré nakoniec vyústili do štátneho prevratu, násilného a nezákonného prevzatia moci na...
Čítať ďalej
10 | 06 | 2021
|
Peter Sulek
Celkovo sa viac respondentov domnievalo, že vzťahy s Ruskom sú dôležitejšie ako s Čínou, Indiou alebo Tureckom, ktorí sú členmi NATO. Autori správy uviedli, že nízke hodnotenie Ankary je „dosť znepokojujúce“.
Najdôležitejší sú Briti a Američania
Z uvedených krajín boli USA a Spojené kráľovstvo dvoma národmi, ktoré obyvatelia EÚ považovali za najdôležitejšie na udržanie dobrých vzťahov. Viac ako 60% označilo oboch za „spojencov“ alebo „partnerov“.
Dotazovaní však vyjadrili znepokojenie aj nad americkým politickým systémom. Najmenej polovica ľudí v Nemecku, Švédsku, Rakúsku, Francúzsku, Španielsku a Holandsku uviedla, že je „úplne“ alebo „trochu“ naštrbený.
Na začiatku tohto roka najvyšší moskovský diplomat Sergej Lavrov uviedol, že väzby medzi jeho krajinou a EÚ dosiahli historické minimum. Tvrdil, že v súčasnosti neexistujú žiadne vzťahy s EÚ ako organizáciou. Celá infraštruktúra týchto vzťahov vraj bola zničená jednostrannými rozhodnutiami z Bruselu.