Zelenský odpovedal na otázku nemeckých novín Frankfurter Allgemeine Zeitung, či Rusko aj Bielorusko umiestňujú na hranicu s Ukrajinou ďalšie jednotky.
Obáva sa zväzového štátu
"V Bielorusku je veľmi nebezpečná situácia na našej severnej hranici. Dnes je tamojšia armáda pod velením bieloruského režimu, ale sledujeme, ako Rusko a Bielorusko neustále pracujú na vzájomných dohodách, ktoré by azda mohli zahŕňať aj obranu,“ teoretizoval Zelenský.
"Rusko by potom malo kontrolu nad bieloruskými ozbrojenými silami."
Zelenský predovšetkým odhalil, že Kyjev sa bojí „skutočného zväzového štátu“ medzi Ruskom a Bieloruskom, v ktorom by sa tieto dva národy v podstate zjednotili do jedného kontrolovaného Moskvou.
Zmluva o únii
Zmluvu o únii podpísali Rusko a Bielorusko v roku 1999, ale veľa z jej návrhov sa neuskutočnilo. Podľa textu dokumentu oba národy plánovali vytvorenie spoločného parlamentu, súdu a vládneho kabinetu.
Odvtedy sa pravidelne diskutovalo o zjednotení vrátane vytvorenia spoločnej meny, vojenského a colného priestoru. Tieto nápady sa nikdy neuskutočnili.
Minulý piatok ruský vodca na stretnutí s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom poznamenal, že obe hlavné mestá postupne smerujú k budovaniu formálnej únie. Dbajú pritom o to, aby fungovala v záujme oboch krajín.
Integrácia
"Táto práca už prináša našim občanom konkrétne výsledky," uviedol Putin. "Robíme všetko dôsledne, neponáhľame sa a nepredbiehame sa, ale konáme postupne."
Minulý mesiac hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pre moskovské noviny Argumenty i Fakty uviedol, že medzi oboma krajinami „neexistujú žiadne plány na fúziu“, ale „Rusi aj Bielorusi by mali záujem o najhlbšiu možnú integráciu".