„Desaťtisíce ľudí zomreli zbytočne,“ tvrdé obvinenia najbližších na adresu Johnsona
01 | 06 | 2021 I Ingrid Vrabcová

V Londýne to vrie. Dominic Cummings, bývalá pravá ruka britského premiéra Borisa Johnsona, vypovedal pred výborom Dolnej snemovne. Vládu obvinil zo zlyhania v čase koronakrízy, píše epochtimes.de.


Boris Johnson síce ohlásil oficiálne preskúmanie manažmentu v boji proti koronakríze, no sám sa dostal do paľby ostrej kritiky. Britské médiá s napätím očakávali vystúpenie Dominica Cummingsa, bývalého hlavného poradcu premiéra, no v súčasnosti už jeho tvrdého kritika, pred výborom pre zdravotníctvo v Dolnej snemovni.


Cummings  ešte sedem hodín pred  samotným vypočutím vo výbore ostro kritizoval britskú vládu. Podľa neho zlyhala na plnej čiare. Nedokázala rozpoznať závažnosť šíriaceho sa koronavírusu a neprijala potrebné protiopatrenia. „Pravdou je, že ministri a vysokí úradníci nereagovali tak, ako to od nich očakávala verejnosť.“


Lockdowny neboli nevyhnutné! Britská vláda „klamala“, prezradil bývalý hlavný poradca Johnsona
Bývalý hlavný poradca premiéra Borisa Johnsona David Cummings adresoval britskej vláde tvrdé obvinenia za jej kurz, ktorý presadzovala počas koronakrízy, píše epochtimes.de. Čítať ďalej
27 | 05 | 2021 | Ingrid Vrabcová

O niečo neskôr Cummings  vyjadril ľútosť: „Chcel by som rodinám tých, ktorí zbytočne zomreli, povedať, ako veľmi ma mrzia chyby, ktoré sa stali, vrátane mojich.“ Zdôraznil: „Zbytočne zomreli desaťtisíce ľudí.“



Vláda v koronakríze zlyhala

V marci 2020 Cummings varoval Johnsona, že môže zomrieť až pol milióna ľudí. No britský premiér neurobil nič. Prvý lockdown začal platiť až 23 . marca. Toto oneskorenie sa považuje za hlavný dôvod vysokého počtu ľudí, ktorí zomreli na COVID-19.  Hovorí sa až o 128 000 mŕtvych!


Podľa Cummingsa za zlyhanie vlády čiastočne môže politický systém Veľkej Británie. Na vedúcich pozíciách nie sú kompetentní ľudia.


Na margo decembrových volieb v 2019 povedal: „Systém, ktorý dáva ľuďom na výber medzi Borisom Johnsonom a Jeremym Corbynom, je zjavne kompletne chybný.“


"Žiadne ďalšie zas*ané lockdowny. Nech sa mŕtvoly vŕšia po tisícoch," údajne povedal Johnson
Britský premiér Boris Johnson vlani v októbri uviedol, že radšej nechá vŕšiť mŕtvoly po tisícoch, než by vyhlásil tretí lockdown. Tvrdí to bulvárny denník Daily Mail s odvolaním sa na svoje zdroje. Johnson to v pondelok poprel, informuje portál... Čítať ďalej
26 | 04 | 2021 | Tibor Sipos

Bolo „šialené“, že sa Boris Johnson stal predsedom vlády a že alternatívou mal byť labouristami navrhovaný Jeremy Corby, ľavicový zástanca tvrdej línie. Podľa Cummingsa  bolo problémom, že „levy boli vedené oslami“. Dodal, že v krajine je toľko úžasných ľudí, ktorí by to dokázali oveľa lepšie ako títo dvaja.



Veľká Británia zareagovala príliš neskoro

Bývalý hlavný poradca tvrdí, že vláda zlyhala, keď ju verejnosť najviac potrebovala. Zatiaľ čo taiwanská vláda poplach spustila už na prelome rokov, „západný svet vrátane Veľkej Británie dym nevidel a poplašné zvony počul až oveľa neskôr.“


Obvinenie, že dosiahnutie kolektívnej imunity malo byť prostriedkom proti SARS-CoV-2, Cummings napokon zmiernil:  "Nikto nechcel, aby sa to stalo, ale bralo sa to tak, že sa tomu nedá vyhnúť.“


Johnson si zo začiatku myslel, že COVID-19 je iba „panikárenie“ a „nová prasačia chrípka“.  Dokonca vyhlásil, že je pripravený nechať sa vírusom nakaziť pred televíznymi kamerami, aby ukázal, že to nie je nič, čoho by sa mali ľudia báť,  dodáva bývalý hlavný poradca premiéra.



Johnson: Neakceptujem obvinenie z nečinnosti

Britský premiér reagoval na niektoré z týchto obvinení. Prebral plnú zodpovednosť, ale neprijal Cummingsovo tvrdenie, že nečinnosť vlády by mala za následok zbytočné úmrtia.


Britskí experti spochybňujú tvrdenie premiéra Johnsona o smrteľnejšom variante vírusu
23 | 01 | 2021 | sefredaktor

Podľa Johnsona riešenie pandémie bolo jednou z najťažších vecí, ktorým Británia čelila, ani jedno z rozhodnutí nebolo ľahké.


A ďalej pokračoval: „Riešenie pandémie takého rozsahu bolo nesmierne ťažké a my sme sa v každej fáze snažili minimalizovať straty na životoch, zachraňovať životy, postupovali sme podľa najlepších vedeckých rád.“



Kto v skutočnosti vládol na Downing Street?

Cummings bol považovaný za tajného šéfa Downing Street, s Johnsonom doviedol do úspešného konca pôvodnú kampaň za Brexit, a nielen v Londýne bol povestný


svojou aroganciou, výbušnosťou, či neobvyklým štýlom obliekania, o čom písala aj „Deutsche Welle“.


Bol hlavným Johnsonovým  poradcom a pracoval po jeho boku päť rokov, kým nebol v novembri 2020 prepustený. V posledných dňoch na Twitteri a v médiách adresuje premiérovi tvrdé obvinenia, uzatvára epochtimes.de.


Fakty o súčasnej svetovláde. USA ako exportér kapitalizmu a moci nad svetom
V súčasnom svete dezinformácií a konšpirácií, keď sme neustále pod nátlakom menšiny ovládajúcej médiá a politikov, sa oplatí pripomenúť si slová českého aktivistu Martina Herzána z jeho knihy Totalitní světovláda (Fakta a důkazy o zákulisí světové... Čítať ďalej
30 | 05 | 2021 | Prevzatý článok / Imrich Kovačič