Aktivisti bojujúci za ochranu osobných údajov podali vo viacerých európskych mestách sťažnosť na spoločnosť Clearview AI, ktorá sa špecializuje na rozpoznávanie tvárí, informuje epochtimes.de.
Clearview AI zhromaždila v sieti viac ako tri miliardy fotografií a vytvorila nelegálnu biometrickú databázu pre súkromné spoločnosti a dokonca spolupracovala aj s orgánmi činnými v trestnom konaní. Oznámila to organizácia na ochranu údajov Privacy International (PI) a ďalšie tri skupiny.
„Použitie fotografií zachádza oveľa ďalej, než by sme mohli ako užívatelia sietí očakávať,“ – vyhlásil právnik organizácie PI Ioannis Kouvakas. Preto sa organizácie obrátili na orgány na ochranu údajov vo Francúzsku, Rakúsku, Taliansku, Grécku a Veľkej Británii.
„Očakávame, že spoja svoje sily a rozhodnú, že praktiky spoločnosti Clearview nemajú v Európe miesto. Malo by to výrazný dopad aj na jej pôsobenie vo svete,“ - uvádza sa vo vyhlásení Privacy International.
„To, že je niečo online, automaticky neznamená, že si to niekto môže privlastniť, nie je to morálne a je to protizákonné,“ – vyhlásil Alan Dahi, právnik z rakúskej organizácie na ochranu údajov Noyb, ktorá sa tiež pripojila k sťažnosti.
Ešte vo februári kanadský Úrad na ochranu údajov rozhodol, že aktivity spoločnosti sú podľa kanadskej legislatívy protizákonné a nelegálne.
Spoločnosť Clearview sa dostala do povedomia ľudí v januári 2020 „vďaka“ článku v „New York Times“. Vyšlo totiž najavo, že spoločnosť v USA spolupracuje s FBI či s ministerstvom pre vnútornú bezpečnosť.
Zakladateľ spoločnosti Hoan Ton-That vtedy pred novinármi pripustil, že Clearview zhromažďovaním fotografií porušila podmienky pre používanie Facebooku a ďalších online sietí, dodáva epochtimes.de.