Macron na svojom utorňajšej tlačovej konferencii uviedol, že čo sa týka Ruska „politika progresívnych sankcií nie je účinná".
Treba prehodnotiť toto napätie
„Myslím si, že sme v okamihu pravdy vo vzťahu k Rusku, čo by nás malo viesť k tomu, aby sme prehodnotili podmienky napätia, ktoré sme sa rozhodli zaviesť,“ dodal prezident.
Na otázku novinárov, ako môže EÚ predložiť svoje politické ciele v prípadoch, ako je uväznenie predstaviteľa ruskej opozície Alexeja Navaľného, sa Macron opýtal. "Čo by ste chceli, aby sme robili? Začneme ozbrojený konflikt? Úplne prerušíme vzťahy? Ideme ďalej so sankciami - ale kam?"
Aj keď nenavrhuje zrušenie existujúcich sankcií, vyhlásil, že presadzuje „strategický dialóg“ s Moskvou. Pravidelne telefonoval so svojím ruským náprotivkom, prezidentom Vladimírom Putinom. Navrhuje, že preskúmanie politiky EÚ by bolo krokom k lepšiemu pochopeniu cieľov Ruska v kontinentálnej Európe a toho, ako by na ne mala EÚ reagovať.
Merkelová sa pridala
Nemecká kancelárka Angela Merkelová má podobný názor. V ten istý deň vystúpila s obhajobou spolupráce na plynovode Nord Stream 2 a stanovila cieľ zlepšenia bilaterálnych vzťahov. „Môžete mať rôzne názory a stále sa rozprávať a stretávať,“ povedala. „Diplomacia má šancu iba vtedy, ak sa spolu rozprávate.“
Napätie medzi Ruskom a EÚ sa v posledných mesiacoch zhoršilo. Brusel uvalil sankcie v nadväznosti na Navaľného zatknutie, pričom ako dôvod uviedol porušenie „ľudských práv“ pri policajnom zásahu na následných neoprávnených protestoch.
V marci dokonca ruský minister zahraničia Sergej Lavrov uviedol, že krajina nemá „žiadne vzťahy s EÚ ako organizáciou“, pretože „jednostrannými rozhodnutiami z Bruselu bola zničená celá infraštruktúra týchto vzťahov“.
Rusko je šokované obvinením Západu voči Bielorusku
Rusko je „šokované“ reakciou Západu na zatknutie exilového opozičného aktivistu v Bielorusku, píše epochtimes.de.
Čítať ďalej
26 | 05 | 2021
|
Ingrid Vrabcová