Komentár mfh (Der Spiegel)
Trumpova vláda odpočúvala telefóny a sledovala maily novinárky CNN, ktorá robila reportáže z Pentagonu. Je to už tretí známy prípady, kedy americké ministerstvo spravodlivosti cielene odpočúvalo novinárov.
Vzťah bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa k novinárom bol vždy veľmi napätý. Po skončení jeho funkčného obdobia vyšli na povrch prípady, kedy nezostalo len pri obvineniach či nevraživosti. Prostredníctvom ministerstva spravodlivosti sa totiž novinárom cielene odpočúvali telefóny a sledovali ich maily, konštatuje v komentári Der Spiegel.
Len nedávno vyšlo najavo, že takéto „šťastie“ mala aj korešpondentka CNN Barbara Starrová, ktorá robila reportáže z Pentagonu. Americké ministerstvo spravodlivosti v máji novinárke v liste podľa CNN oznámilo, že Trumpova administratíva jej v období od 1. júna 2017 do 31. júla 2017, teda dva mesiace, odpočúvala telefóny a sledovala jej e-maily.
Starrová mala „napichnuté“ tak služobné telefóny, ako aj domácu pevnú linku a mobilný telefón. Navyše „pod drobnohľadom“ boli aj jej maily. Doteraz nie je jasné, čo vlastne vtedajšia vláda hľadala a po čom išla. Celý prípad sa ešte len má začať vyšetrovať. Zaoberať by sa ním mal generálny prokurátor Jeff Sessions alebo William Barr.
Zaujímavé sú však ďalšie zistenia. Ministerstvo spravodlivosti informovalo, že vlani dostalo zo súdov záznamy z odpočúvania telefónov, no vysvetlenia k tomu chýbali. Pracovník ministerstva potvrdil, že voči Starrovej sa oficiálne nikdy neviedlo žiadne vyšetrovanie a nečelila ani žiadnemu obvineniu.
Der Spiegel v komentári tiež poukazuje na to, že Starrová sa v spornom období venovala vojenským prepojeniam na Severnú Kóreu a mapovala udalosti v Sýrii a Afganistane. CNN slovami jej šéfa Jeffa Zuckera jednoznačne odsúdila tajné zbieranie informácií a rešeršovanie korešpondencie novinárky a odvolala sa na ústavný zákon, ktorý ju chráni. Požaduje stretnutie s kompetentnými pracovníkmi na ministerstve spravodlivosti a dôkladné vyjasnenie celého prípadu.
V podobnej situácii sa však svojho času ocitla aj Obamova administratíva, ktorá tajne prešetrovala novinárov. No stále to nemá na taktiku bývalej Trumpvej vlády. Podchvíľou preniká na verejnosť čoraz viac tajných informácií z Bieleho domu.
Naposledy vyšlo tiež najavo, že vláda za Trumpa dala odpočúvať telefóny troch reportérov „Washington Post“. Tým len nedávno ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že má o nich záznamy z odpočúvania ich telefónov z obdobia apríl až júl 2017. V tomto čase títo traja reportéri okrem iného napísali aj článok o stretnutí Trumpovho poradcu a neskoršieho amerického ministra spravodlivosti Jeffa Sessionsa s ruským veľvyslancom pred prezidentskými voľbami 2016. Tajne monitorovaný bol aj reportér, ktorý pracoval pre „BuzzFeed“, „Politico“ a „New York Times,“ konštatuje na záver v komentári Der Spiegel.