"To sa ako fakt ideme všetci tváriť, že sa tajným stretnutím vlastne nič nestalo?" pýta sa Blaha
Nečakané a najmä tajné stretnutie našich najmocnejších politikov spolu s dvomi šéfmi prokuratúry a novým riaditeľom SIS prekvapilo mnohých. Najmä politikov z radov opozície, ktorá tvrdí, že ide o ohrozenie demokracie u nás. To, čo sa udialo sa nepáči ani podpredsedovi Smeru-SDS Ľubošovi Blahovi.
Ľuboš Blaha patrí medzi najväčších kritikov súčasnej vlády a jej predstaviteľov, ale aj jeho to, čo sa udialo na pôde SIS prekvapilo. Jasne popísal
v statuse na sociálnej sieti, kde navyše kompetentným položil, tak, ako to vie len on, pár zásadných otázok. Je totiž pravdou, že okolo utajeného stretnutia je veľa nezodpovedaného.
Dehonestovali svoje úrady a vrátili Slovensko späť niekam do divokých 90-tych rokov
„Ako je možné, že v krajine, ktorá sa hlási k hodnotám demokracie, právneho štátu a transparentnosti sa ešte ani jeden z 10 účastníkov tajnej schôdzky v budove SIS nepostavil pred verejnosť a neponúkol svoju funkciu?“ pýta sa hneď v úvode statusu Blaha, podľa ktorého by mali všetci desiati účastníci tohto stretnutia zvážiť svoje ďalšie zotrvanie vo verejnom živote, pretože dehonestovali svoje úrady a vrátili Slovensko späť niekam do divokých 90-tych rokov. „Všetci sa tu hrdia tým, aké chcú „slušné Slovensko“, ale vrátili sem závan poprevratového mafiánskeho obdobia, kedy sa tu tajná služba a kriminálka zneužívala v politickom boji. To sa ako fakt ideme tváriť, že sa nič nestalo?“ opäť sa pýta Blaha a vzápätí kladie ďalšie nepríjemné otázky.
„Ako môžu slovenskí občania dôverovať štátu, keď jeho najvyšší predstavitelia sa pokútne stretávajú po nejakých SIS-kárskych pivniciach a potajme riešia spravodajské hry? Kto na Slovensku ešte verí, že vyšetrovacie orgány sú nezávislé, ak sa špičky prokuratúry, polície a tajných služieb stretnú s najmocnejšími politikmi, aby sa bavili o manipulovaní veľkých korupčných káuz? Viete si predstaviť, že niekde v Rakúsku či Dánsku by sa takto aktívni politici stretli ako kápovia v nejakom mafiánskom brlohu a so špičkami polície by klábosili o konšpiráciách a vyšetrovaní?“
Premiér: Rokovanie v SIS sa netýkalo Vladimíra Pčolinského ani iných živých prípadov
Premiér Eduard Heger (OĽANO) odmieta špekulácie, že by sa pondelkové (17. 5.) rokovanie najvyšších ústavných činiteľov a ďalších vysokopostavených predstaviteľov štátu na pôde Slovenskej informačnej služby (SIS) týkalo jej obvineného bývalého šéfa...
Čítať ďalej
Prečo majú ľudia po škandalóznom stretnutí dôverovať polícii, prokuratúre či SIS?
Podpredseda Smeru-SDS vzápätí ostro útočí aj na prezidentku. „Pani Čaputová, prosím, nehazardujte takto s úradom hlavy štátu. Veď Vy ste úrad prezidenta degradovali na nejakú hlúpu konšpiračnú figúrku. Vy nevidíte, že toto nie je normálne ani v Ugande? Nezvažujete odstúpenie? Referendum vám vadí, ale to, že ste vy osobne zničili posledné zvyšky dôvery vo vyšetrovacie orgány tohto štátu - to vám príde v súlade s ústavou?“ pýta sa Blaha našej hlavy štátu a dodáva, že takto sa nestretávajú najvyšší ústavní činitelia. „Takto, ako ste to urobili vy, to robí Camorra.“ Slovensko si podľa Blahu zaslúži vedieť, či je naozaj pravda, že Ľudovít Makó je členom SIS a jeho výpovede sú len spravodajskou hrou.
„Zaslúži si vedieť, či Makóa zneužil Igor Matovič. Zaslúžia si vedieť, čo za obriu konšpiráciu tu vytvorili Makó s Matovičom. A v prvom rade si zaslúžia vedieť, prečo by po pondelkovom škandalóznom stretnutí mali ľudia dôverovať polícii, prokuratúre či tajným službám,“ zamýšľa sa podpredseda Smeru-SDS, ktorý vyzýva troch najvyšších ústavných činiteľov, aby zvolali spoločnú tlačovú konferenciu a buď vierohodne vysvetlili svoje fatálne zlyhanie, alebo okamžite odstúpili a vypísali nové parlamentné a prezidentské voľby. „A ak tu chceme ešte niekedy na Slovensku dôverovať prokuratúre či polícii, rovnako tak by mali odstúpiť aj šéfovia všetkých orgánov činných v trestnom konaní, ktorí tam boli... a Lipšic by mal letieť ako prvý, ten už toho napáchal viac než dosť,“ srší hnevom aj ďalej Blaha, ktorý na samý záver svojho statusu dodáva: „Amerika mala Watergate, na Slovensku sa rodí Siskagate. Výsledkom v prvom prípade bol odchod prezidenta...“
Chmelár: Vyhlásenie prezidentky ohľadom stretnutia v centrále SIS je odporné
"Zásadné porušovanie noriem právneho štátu, ktoré bude mať ďalekosiahle dôsledky na dôveryhodnosť štátnych inštitúcií, je katastrofa. Spôsobí, že každá strana bude chrániť svojich zlodejov, poukazovať na tých druhých a lož sa nebude dať odlíšiť od...
Čítať ďalej
21 | 05 | 2021
|
Gabriela Fedičová