Rusko má nový zoznam „nepriateľských štátov“ s presne dvoma krajinami: Českou republikou a USA.
Vzťahy sú už aj bez toho mimoriadne napäté. Moskva však pridala ešte niečo – zablokovala účty rozhlasovej stanice financovanej Američanmi a nezávislé americké online noviny označila za “zahraničného agenta“, informuje n-tv.de.
Uprostred rastúceho napätia so Západom Rusko zaradilo USA a Českú republiku na zoznam „nepriateľských“ krajín. Na zozname nie sú žiadne ďalšie štáty. Ide tak už o druhý takýto zoznam, ktorý vznikol z iniciatívy ruského prezidenta Vladimíra Putina.
Navyše české veľvyslanectvo v Moskve má dovolené zamestnávať najviac 19 ruských občanov, veľvyslanectvo USA žiadneho. Ruské ministerstvo zahraničia zaviedlo represívne opatrenia v súvislosti s nedávnym vzájomným vyhostením diplomatov.
Český rezort diplomacie odsúdil postup Ruska ako ďalší krok k eskalácii vzťahov nielen s Českou republikou, ale s celou EÚ. Rusko si zvolilo cestu konfrontácie, ktorá škodí aj jemu. Rozhodnutie je v rozpore s Viedenskou dohodou o diplomatických vzťahoch. Má negatívne dopady na cestovný ruch, obchod a kontakty medzi občanmi oboch krajín.
Aj predseda Rady EÚ Charles Michel hovorí o ďalšom kroku eskalácie, ktorý podkopáva diplomatické vzťahy, a vyzval Rusko, aby sa pridržiavalo Viedenskej dohody. "Pokusy o rozštiepenie EÚ sú márne. Sme solidárni s Českou republikou," napísal Michel na Twitteri.
Medzi Českou republikou a Ruskom pretrváva ostrý spor. Česko obvinilo ruské tajné služby z výbuchov muničného skladu na východe krajiny v roku 2014. Moskva všetky obvinenia odmieta. Po obojstrannom vyhostení diplomatov aj pobaltské štáty Estónsko, Lotyšsko a Litva zo solidarity vykázali zo svojho územia ruských diplomatov. Za Prahu sa postavili aj vlády v Maďarsku, Poľsku a na Slovensku.
Aj vzťahy medzi Washingtonom a Moskvou sú mimoriadne napäté, obe strany na seba uvalili sankcie. USA vyhostili v apríli desať ruských diplomatov a uvalili na Moskvu nové sankcie kvôli údajnému ruskému zasahovaniu do prezidentskej predvolebnej kampane a tiež pre hackerský útok, z ktorého obviňujú Rusko. V reakcii na to Rusko vyhostilo z krajiny desať amerických diplomatov a zakázalo vstupu viacerým predstaviteľom vlády USA.
Po tom, čo Biden v rozhovore pre ABC News odpovedal kladne na otázku, či považuje Putina za „vraha“, Rusko dočasne odvolalo svojho veľvyslanca z USA. Neskôr sa
americký veľvyslanec v Moskve John Sullivan vrátil späť do Washingtonu na konzultácie.
Rozhlasová stanica Radio Liberty / Radio Free Europe financovaná USA medzitým oznámila, že Rusko jej zablokovalo bankové účty po tom, čo exekútori navštívili sídlo stanice v Moskve kvôli nezaplateným pokutám. Vysielateľ musí zaplatiť pokutu vo výške 780 000 eur.
Ministerstvo zahraničia vo Washingtone uviedlo, že zmrazenie účtov ho „hlboko znepokojilo“. „Ide o najnovší pokus Ruska potlačiť nezávislé médiá,“ – povedala hovorkyňa ministerstva a dodala: „Ruské obyvateľstvo si zaslúži prístup k širokej škále informácií a názorov“.
Rusko navyše označilo americké nezávislé online noviny „Wtimes“ za „zahraničného agenta“. Ruské ministerstvo spravodlivosti tento krok odôvodnilo tým, že boli zaregistrované v Holandsku. To vážne obmedzuje prácu redakčného tímu a financovanie „Wtimes“. Zároveň novinám hrozí vysoká pokuta. „Wtimes“ založili minulý rok bývalí redaktori ekonomických novín „Vedomosti“, ktorí dostali výpoveď po vymenovaní nového prokremeľského šéfredaktora.
Pred mesiacom bolo rovnako veľmi známe online médium „Medusa“ klasifikované ako „zahraničný agent“, pretože jeho webová stránka v ruskom jazyku je zaregistrovaná v Lotyšsku. Príjmy z reklamy odvtedy poklesli natoľko, že časopis musel požiadať o finančnú podporu svojich čitateľov, uzatvára n-tv.de.