Vakcína proti koronavírusu priniesla spoločnosti Biontech za prvé tri mesiace tohto roka zisk 1,1 miliardy eur. Biotechnologická spoločnosť chce ďalej rozširovať svoje výrobné kapacity, a preto otvorí pobočku aj v Singapure, píše Welt.
Spoločnosť Biontech, motivovaná aj miliardovými ziskami za prvé tri mesiace tohto roka, chce výrazne rozšíriť produkciu vakcín proti koronavírusu a pokračovať vo výskume liečby rakoviny.
„Naším cieľom je stať sa globálnym centrom imunoterapie 21. storočia,“ - vyhlásil riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Ugur Sahin pri predstavení výsledkov za prvý kvartál tohto roka.
Mainzská biotechnologická spoločnosť dosiahla v prvom štvrťroku tohto roka čistý zisk 1,1 miliardy eur. Na porovnanie: Za štvrtý kvartál 2020 to bolo „len“ 366,9 milióna eur. Prestavuje to až trojnásobný nárast. V prvých troch mesiacoch 2020 ale zápasil ešte s čistou stratou vo výške 53 miliónov eur. Dôvodom boli vysoké náklady spojené s výskumom a vývojom vakcín.
Ešte razantnejšie rástol obrat, ktorý podľa predbežných údajov dosiahol za prvé tri mesiace 2021 objem 2,05 miliardy eur. Je to 70-krát (!) viac ako za rovnaké obdobie minulého roka (27,7 milióna).
Za týmto zvýšením je najmä rýchly nárast dodávok vakcíny proti koronavírusu do celého sveta, skonštatoval na webovej konferencii obchodný riaditeľ Sierk Petting. Do 6. mája bolo do 91 krajín a regiónov celého sveta vyexpedovaných 450 miliónov dávok vakcíny. Biontech sa navyše spojil s americkým farmaceutickým gigantom Pfizer.
„Biontech si uvedomuje svoju globálnu zodpovednosť v boji proti pandémii koronavírusu“ – povedal Sahin. Aj z tohto dôvodu sa výrobné kapacity v tomto roku zvýšili z pôvodných 1,3 až na 3 miliardy vakcín. Z toho viac ako 40 percent je určených do krajín s najnižšími až strednými príjmami. Šéf spoločnosti to uviedol v súvislosti s požiadavkami na globálne spravodlivé rozdeľovanie vakcíny a zrušenie patentov.
Spoločnosť Biontech založí pobočku v Singapure a postaví tam aj výrobné zariadenie na vakcínu mRNA, informoval ďalej Sahin.
„Spolu s ďalšími vývojármi vakcín sa v nasledujúcich deviatich až dvanástich mesiacoch vyrobí viac ako dosť vakcín, a nie je preto vôbec potrebné rušiť patenty.“
Pokiaľ ide o účinnosť vakcíny, Sahin tvrdí, že zvládne aj doposiaľ známe nové mutácie, takže momentálne nie je potrebné vakcínu prispôsobovať.
Özlem Türeciová, ktorá má v Biontechu na starosti medicínsky výskum, uistila, že plány spoločnosti v liečbe rakoviny sú nádejné. Prvé klinické testy ukázali, že účinná látka s mediátorovými molekulami mRNA môže zmeniť veľkosť nádorov, uzatvára Welt.