Černobyľ: Po 35 rokoch je v hre ďalšia katastrofa
V Černobyle je po 35 rokoch v hre ďalšia katastrofa. Senzory pred niekoľkými dňami zachytili rastúci počet neutrónov signalizujúcich štiepenie v jednej z neprístupných komôr vnútri elektrárne, informuje portál Startitup. Reaktory sa opäť zahrievajú a po 35 rokoch od výbuchu vyvolávajú obavy vedcov.„Existuje mnoho nejasností. Ale nemôžeme vylúčiť možnosť nehody,“ priniesol vyhlásenie Maxima Savelieva z Inštitútu pre bezpečnostné problémy jadrových elektrární v ukrajinskom Kyjeve portál Startitup.
Chystá sa výmena predsedníčky v strane Za ľudí?
V strane Za ľudí zrejme dochádza pomaly, ale isto k výmene na poste predsedníčky. Veronika Remišová stráca podporu kľúčových ľudí, tvrdí odchádzajúca Letanovská.
Čítať ďalej
10 | 05 | 2021
|
Iza Bela
Obavy expertov spôsobujú reaktory pochované pod betónovým sarkofágom
„Je to ako žeravé uhlíky v ohnisku,“ povedal Neil Hyatt, vedec z univerzity v britskom Sheffielde. Ukrajinskí odborníci sa snažia zistiť, či reaktory sami vychladnú alebo si budú vyžadovať mimoriadne zásahy. Chcú zabrániť ďalšej nehode,
informuje portál Startitup.
Kompetentní majú podľa Savelieva niekoľko rokov, aby prišli na to, ako zvládnuť potenciálnu hrozbu. Akékoľvek riešenie bude zaujímať aj Japonsko, ktoré sa s následkami jadrovej katastrofy vyrovnáva vo Fukušime,
píše portál Startitup.
Z okolia Černobyľu v roku 1986 evakuovali 200 tisíc ľudí
Havária sa odohrala v noci z 25. na 26. apríla 1986. V jadrovej elektrárni vybuchol jeden z reaktorov a začala unikať radiácia. Rádioaktívnym mrakom boli kontaminované rozsiahle územia terajšieho Ruska, Ukrajiny, Európy a Škandinávie.