Nová štúdia: Ivermektín znížil úmrtnosť v ťažkých prípadoch Covidu
Výsledky novej klinickej štúdie poukazujú na ďalšie výhody ivermektínu vo vzťahu k liečbe COVID-19, informuje portál trialsitenews.com.
Štúdia vedená vedcami z Afyonkarahisar Health Sciences University a ďalších akademických lekárskych stredísk v Turecku tentoraz použila kombináciu liečby na určenie, či bude mať ivermektín vplyv. Študovaná skupina aj kontrolná skupina dostávali kombináciu hydroxychlorochínu, favipiraviru a azitromycínu.
S Ivermectínom vyššia účinnosť
Tieto lieky sa v Turecku bežne používajú proti koronavírusu. Nová štúdia teda pridala Ivermectin na stanovenie vyššej účinnosti. Výsledky štúdie boli nedávno publikované v odbornom časopise BMC Infectious Diseases.
Táto randomizovaná, kontrolovaná, slepá štúdia fázy 3 sa zamerala na pacientov infikovaných ťažkou pneumóniou COVID-19.
Chlapi pozor! U tých plešatých je až o 2,5 krát vyššia šanca ťažkého Covidu
Vedci varujú, že závažné prípady COVID-19 sú u plešatých mužov 2,5-krát pravdepodobnejšie ako u tých, ktorí s vypadávaním vlasov nemajú problém, informuje Daily Mail.
Čítať ďalej
07 | 05 | 2021
|
Diana Zaťková
Vedecký tím zistil, že ivermektín môže zvýšiť zlepšenie klinického zotavenia a zároveň znížiť úmrtnosť aj v závažných prípadoch. Vedci pod vedením Nurullaha Okumusa navrhujú, že by sa ivermektín mal považovať za liečebnú terapiu COVID-19.
K
linická štúdia fázy 3, sponzorovaná Afyonkarahisar Health Sciences University v spolupráci s NuTec Pharma, sa začala už v septembri 2020. Zatiaľ čo väčšina štúdií s ivermektínom sa venovala skorým, miernym až stredne závažným infekciám SARS-CoV-2, táto konkrétna štúdia zahŕňala pacientov s ťažkou pneumóniou COVID-19.
EMA posudzuje nový liek proti covidu - sotrovimab
Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok oznámila, že začala v zrýchlenom konaní posudzovať experimentálny liek proti koronavírusu sotrovimab, vyvinutý spoločnosťami GlaxoSmithKlineA a Vir BioTechnology. Píše o tom tlačová agentúra...
Čítať ďalej
Nález
Zo 66 pacientov bolo 36 zaradených do študijnej skupiny a 30 do kontrolnej skupiny. Počas päťdňového sledovacieho obdobia vyšetrovatelia a tím pozorovali mieru klinického zlepšenia 73,3% v študovanej skupine a 53,3% v kontrolnej skupine.
Je zaujímavé, že počet lymfocytov v krvi sa v sledovanej skupine zvýšil v porovnaní s kontrolnou skupinou ale zníženie sérového C-reaktívneho proteínu (CRP), hladiny feritínu a D-diméru boli vyššie v študovanej skupine.