Donald Trump mal údajne mať v Rusku viackrát platený sex, pričom ho tajne natočili. Videozáznam mohol slúžiť ako kompromitujúci materiál na jeho vydieranie, informuje Frankfurter Rundschau.
Bývalý špión MI6 Christopher Steele tvrdí, že vie dokázať, ako Rusko masívne podporovalo Donalda Trumpa ešte pred republikánskymi primárkami v roku 2016 a následne aj počas jeho prezidentskej kampane. Podľa Steela mal ruský režim podporovať Trumpa minimálne päť rokov. Cieľom, ktorý schválil Putin, bolo podkopávanie a rozvrátenie západného sveta.
Na verejnosť tak prenikla správa, že americký prezident Donald Trump mal v Rusku údajne platený sex, pričom ho tajne nafilmovali. Kópie nahrávok majú ruské tajné služby a vládne úrady. Trumpa, demokraticky zvoleného amerického prezidenta, tak Rusko mohlo priamo vydierať.
Trump označil špióna Mi6 Steele za „skrachovaného agenta“
Samotný Trump po prepuknutí škandálu nahnevaný napísal na Twitteri, že tajné služby by nikdy nedovolili zverejnenie takýchto „fejkových“ materiálov, a Steela nazval „skrachovaným agentom“.
FBI však videla celú záležitosť z celkom iného uhla. Na dvoch stranách zosumarizovala 37-stranový materiál, ktorý zozbieral Steel. Výslednú správu dostal v roku 2017 ešte vtedajší úradujúci americký prezident Barack Obama, ale aj jeho už zvolený nástupca Donald Trump. Prípadu sa ujal špeciálny vyšetrovateľ Robert Mueller, ktorý dôsledne skúmal kontakty medzi ruským úradmi a tímom Trumpa. Samotný Trump hovoril o „podvrhu“ a „hone na čarodejnice“.
FBI a CIA začali celú záležitosť prešetrovať. Ukázalo sa, že v dokumentoch je veľa nepresností a aj nesprávnych údajov. Spomína sa v nich napríklad Alpha skupina, no v skutočnosti malo ísť o Alfa skupinu. V materiáloch sa píše aj o luxusnej vile Barvikha na moskovskom predmestí, ktorá slúžila ako rezidencia pre vedenie štátu, resp. pre jeho spolupracovníkov, ale bývali tam aj „obyčajní“ boháči.
Michael Cohen, vtedajší právny poradca Trumpa, dnes jeho úhlavný nepriateľ, sa vtedy vyjadril, že Steelom zozbieraný materiál je len „kopou hnoja“, na viacerých úrovniach vyznieva až smiešne, pričom fantázii sa tu medze nekladú.
Špeciálny vyšetrovateľ Mueller v záverečnej správe spomenul niekoľko tvrdení, ktoré sa nedajú ani dokázať, ale ani vyvrátiť. Za materiálmi mali údajne stáť republikáni kritickí voči Trampovi. Keď sa stal prezidentským kandidátom, účty mali previať na seba demokrati.
Robert Mueller nakoniec dospel k záveru, že dôkazy sú nedostatočné na to, aby jednoznačne dokázali, že Donald Trump spolupracuje s Ruskom, poukázal však na Trumpove pokusy brániť vyšetrovaniu . Ak by sa však napokon predsa len preukázala Trumpova konšpirácia s Ruskom, hrozili by vysoké sankcie, dodáva Frankfurter Rundschau.