Politické otrasy na Slovensku sú príkladom toho, ako môže mať ruská vakcínová diplomacia, ktorá rozdelila politikov v celej Európe, negatívne vedľajšie účinky na prijímajúcu krajinu. Informuje o tom New York Times.
Slovensko malo podľa NYT v čase, keď Matovič privítal dodávku vakcíny, najvyššiu úmrtnosť na Covid-19 na obyvateľa na svete a príchod Sputnika znamenal vzácny záblesk nádeje. Podľa premiéra to mala byť lekárska záchrana krajiny.
Pre Rusko to tiež znamenalo veľké výhody: malý, ale symbolicky dôležitý nový trh s jeho výrobkom v Európskej únii, ktorá doposiaľ odmietla registrovať vakcínu. A vyzvala členské štáty, aby zdržiavali objednávky až do udelenia súhlasu.
Úsilie slovenského vodcu Igora Matoviča mu však čoskoro vybuchlo priamo do "ksichtu", čo ho stálo prácu a takmer celú vládu. Len tri mesiace po prijatí novej bezpečnostnej stratégie založenej na jednoznačnej podpore NATO a ostražitosti Ruska, píše NYT.
Podľa amerického denníka sa silne prozápadná slovenská vláda, rozpoltená medzi záväzkom dodržiavať európske pravidlá a zúfalým východiskom zo zdravotnej krízy, zmietala v kríze niekoľko týždňov.
Jedno je isté Sputnik V sa osvedčil ako pozoruhodne efektívny pri šírení zmätkov a rozdelení Európy.
Prezident Emmanuel Macron vo Francúzsku nedávno hovoril s Putinom o možných dodávkach Sputniku, no jeho vlastný minister zahraničných vecí Sputnik vysmial ako „propagandistický nástroj“.
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz, zúrivý z toho, že európske regulačné orgány postupovali pri schvaľovaní Sputniku pomaly, sa kvôli očkovaciemu programu stretol s vodkyňou Nemecka Angelou Merkelovou.
Ale Slovensko podľa Američanou poskytuje najkonkrétnejší príklad toho, ako ruská vakcínová diplomacia mala vedľajšie účinky, ktoré môžu byť vysoko toxické.