Nemecká Univerzita v Giessene dospela vo svojej štúdii k jednoznačnému záveru: Zákaz nočného vychádza v boji proti koronavírusu nemá žiaden účinok, informuje rundblick-unna.de.
Napríklad v Severnom Porýní – Vestfálsku môžete vyjsť z domu medzi 22. a 5. hodinou iba v mimoriadnych prípadoch. Zákaz vychádzania tu platí už tretí týždeň. Funguje však vôbec takéto nočné domáce väzenie 7 dní v týždni proti šíreniu koronavírusu?
Najnovšia štúdia, ktorá vychádzala z porovnávania počtu nových prípadov ochorenia na COVID-19 v nemeckej spolkovej krajine Hesensko, dospela k jednoznačnému výsledku.
Podľa štúdie Univerzity v Giessene nemal nočný zákaz vychádzania žiadny vplyv na údaje o incidencii. „Nenašli sme štatisticky významné dôkazy o tom, že by mal nočný zákaz vychádzania nejaký vplyv na šírenie pandémie,“ – uvádza sa v materiáli Katedry ekonómie.
Univerzita skúmala hodnoty incidencie z Inštitútu Roberta Kocha (RKI) v 15 nemeckých okresoch, v ktorých platil zákaz nočného vychádza, a to v období od polovice novembra 2020 do konca februára 2021.
Obmedzenia tam trvali v priemere štyri týždne. Porovnávali sa údaje o incidencii s tými regiónmi, kde takýto zákaz vyhlásený nebol.
Výsledok skúmania podľa vedcov nielenže neukázal, že by dodatočné opatrenie v podobe „domáceho väzenia“ malo nejaký dopad na incidenciu, ale vyvolal ešte ďalšie pochybnosti, napríklad o nevyhnutnosti zákazu individuálnych športov v uzavretých priestoroch, resp. vo fintess centrách, či o obmedzení týkajúcom sa povolenej vzdialenosti pohybu od miesta bydliska.
„Analýza nepreukázala žiadny významný vplyv zákazu nočného vychádzania na incidenciu,“ – cituje rundblick-unna.de spoluautora štúdie Georga Götza, profesora ekonómie na Univerzite v Giessene.