Zásadné porušovanie ľudských práv: Žaloba proti obmedzujúcim opatreniam vlády Merkelovej
30 | 04 | 2021 I Ingrid Vrabcová

Uznávaný nemecký ústavný právnik z Univerzity vo Freiburgu profesor Dr. Dietrich Murswiek pripravil ústavnú žalobu proti núdzovým, ale zásadne obmedzujúcim opatreniam nemeckej kancelárky Merkelovej, informuje neopresse.com.



Žaloba na 47 strán

Dietrich Murswiek sa považuje za renomovaného a skúseného právnika. Dlhé roky prednášal štátne právo na Univerzite vo Freiburgu. Žalobu podal na Spolkový ústavný súd  v Karlsruhe. Ústavní sudcovia sa tak musia teraz zaoberať prvou takouto ústavnou žalobou na zákon, ktorý prijala nemecká vláda. Zmeny v zákone o ochrane pred infekčnými chorobami viedli k masívnym obmedzeniam, napríklad zákazu vychádzania na základe hodnôt incidencie.  47-stranovú žalobu majú  k dispozícii aj noviny „Bild“.



Zásadné porušenie základných práv

Murswiek považuje obmedzenie kontaktu s rodinou a zákaz vychádzania medzi 22. a 5. hodinou za neprimerané a protiústavné. „Opatrenia porušujú základné práva občanov nad rámec toho, čo je nevyhnutné,“ – uviedol ústavný právnik. To platí aj pre plánované zatváranie prevádzok vonkajšieho stravovania, v maloobchode, ale aj pri obmedzeniach v autobusoch a vlakoch.


Pirošíková: Slovensko nedodržiava princípy právneho štátu a protipandemické opatrenia sú sporné
Pandémia koronavírusu priniesla aj na Slovensko veľa problémov s opatreniami. Nie vždy sú podľa právnej expertky Marice Pirošíkovej v súlade so zákonom. Čítať ďalej
06 | 02 | 2021 | Jozef Uhlárik

Zákaz vychádzania je výstrelom do tmy

„Úplné uzavretie vonkajšieho stravovania nie je potrebné a neprispeje k preťaženiu jednotiek intenzívnej starostlivosti, je neprimerané, a preto je v rozpore so základnými právami,“ – skonštatoval profesor Murswiek a dodal: „Zákaz vychádzania je „výstrelom do tmy“.


Zákonodarci  neberú do úvahy uváženie konkrétnych okolností a uspokojili sa len so všeobecnými tvrdeniami a domnienkami,“ – pokračuje Murswiek.  „Nariadili sa drakonické opatrenia na boj proti pandémii, ktoré vôbec neospravedlňujú zásah do základných práv.“


Pri prechádzkach ľudoprázdnym nočným mestom nehrozí takmer žiadne riziko infekcie, a ide tak o konštrukciu pritiahnutú za vlasy. Jediným problémom by podľa právnika mohli byť stretnutia mladých ľudí, ktorí večer alebo v noci oslavujú vonku a popíjajú alkohol. To ale neznamená, že je potrebný zákaz vychádzania.


Vláda zámerne zasahuje do ľudských práv v rozpore so stanoviskom Benátskej komisie (Marica Pirošíková)
Vláda v rozpore so stanoviskom Benátskej komisie zámerne zasahuje do ľudských práv spôsobom vylučujúcim súdne preskúmanie Čítať ďalej
08 | 04 | 2021 | Marica Pirošíková

Protiústavné hodnoty incidencie

Navyše hodnoty incidencie zadefinované Inštitútom Roberta Kocha (RKI) sú protiústavné, pretože závisia od použitej stratégie testovania. „Celkovo možno povedať, že počet nových prípadov hlásených RKI, a teda vývoj incidencie v zmysle RKI, závisí od počtu testov PCR.“


Čím viac PCR testov sa uskutoční, tým viac pozitívnych výsledky sa zistí v absolútnych číslach a tiež vo vzťahu k populácii (nové infekcie na 100 000 obyvateľov). Naopak, ak by sa testovalo podstatne menej, automaticky by sa znížila incidencia stanovená RKI (!)


Tieto okolnosti však RKI nezahrnul pri stanovovaní incidencie. Podľa Murswiekaby by sa do hodnotenia incidencie mala započítať aj situácia na jednotkách intenzívnej starostlivosti a počet pacientov pripojených na umelú pľúcnu ventiláciu, dodáva neopresse.com.


Vláda ohrozuje už aj zdravie žiakov a vyučujúcich, tvrdia advokáti Pirošíková, Weis a Schmidt
Pandemická komisia a vláda svojim neodborným prístupom ohrozuje už aj zdravie žiakov a vyučujúcich, tvrdia bojovníci za ochranu ľudských práv, advokáti Weis, Schmidt a Pirošíková. Čítať ďalej
25 | 04 | 2021 | Imrich Kovačič