Francúzske centrum pre hodnotenie liekov CTIAP (Centre Territorial d'Information Pharmaceutique d'Avis) dospelo k záveru, že všetky štyri vakcíny proti COVIDu používané vo Francúzsku by mali byť okamžite zastavené.
Žiadna zo štyroch vakcín nie je bezpečná, ani účinná. Všetky dostali „len“ mimoriadny súhlas s nedostatočnými klinickými podkladmi. CTIAP preto požaduje ich okamžité zastavenie, informuje neopresse.com.
CTIAP je nezávislé regionálne centrum na hodnotenie liekov. Všetky očkovania proti COVIDu považuje za problematické. Použité výrobné procesy sú nové, rovnako ako obsiahnuté pomocné látky, ktoré by sa podľa tímu expertov verejnej nemocnice Cholet v západnom Francúzsku mali považovať za „nové látky“, uvádza CTIAP.
Aktualizované dňa 16.5.2021 o 21:40
Pod vedením farmaceutky Dr. Catherine Fradeovej výskumný tím pracuje s verejnými údajmi Európskej liekovej agentúry (EMA), ktoré zverejnila o vakcínach od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Všetky štyri vakcíny sú schválené len dočasne na základe naliehavej potreby, a nie na základe klinických dôkazov o bezpečnosti a účinnosti.
AFP však uvádza, že všetky štyri spomínané vakcíny boli registrované v rámci autorizácie Európskou liekovou agentúrou (EMA), čo znamená, že výsledky klinických skúšok vakcín boli vyhodnotené ako dostačujúce na spustenie vakcinácie.
EMA pri autorizácii skúma, či je daná očkovacia látka bezpečná, efektívna a kvalitná - pri vakcínach na Covid-19 bol dodržaný rovnaký postup ako pri iných očkovacích látkach. Rovnako ako pri iných schválených vakcínach či liečivách, aj v prípade vakcín proti Covid-19 sa berie do úvahy riziko nežiaducich účinkov, ktoré je však výrazne nižšie ako benefit očkovania.
Všetky vakcíny sú navyše predmetom štúdií, ktoré potrvajú minimálne do roku 2024. V súčasnosti nie je k dispozícii veľa informácií o dlhodobých vedľajších účinkoch vakcín, aj keď už boli pozorované krátkodobé vedľajšie účinky vo forme závažných krvných zrazenín a úmrtí.
AFP uvádza, že ako píše EMA, podmienečná registrácia vakcín umožňuje „regulátorom schváliť vakcínu rýchlo a pragmaticky vtedy, keď existuje naliehavá potreba“. Avšak aj podmienečná registrácia garantuje, že schválená vakcína „spĺňa prísne európske štandardy na bezpečnosť, účinnosť a kvalitu“.
V tejto súvislosti CTIAP varuje, že všetky vakcíny sú už na trhu a aktívne sa nimi očkuje ešte pred preskúmaním kvality účinnej látky a hotového produktu. Všetky výrobné laboratóriá by mali mať lehoty na predloženie súvisiacich štúdií. Očkovanie veľkej časti svetovej populácie sa však začalo skôr, ako bolo možné štúdie dokončiť.
Správa predstavuje zaujímavú paralelu medzi výrobou vakcín a výrobou automobilov. Pýta sa, či by sme si vedeli predstaviť spustenie výrobnej linky na nové auto a jeho uvedenie na trh bez toho, aby sa ukončili štúdie kvality každej z jeho častí a motora vrátane bezpečnostných komponentov, ako sú brzdy a elektrické systémy.
Logická odpoveď by bola záporná. Tak prečo by sme to mali robiť s vakcínami, ktorými sa už očkujú ľudia na celom svete?
Správa uzatvára: „Zdravý rozum by dokonca diktoval, že vo všetkých krajinách, kde sa tieto vakcíny proti COVID-19 už uviedli na trh, by mali všetky takto vydané šarže okamžite stiahnuť a bezodkladne zastaviť či dokonca anulovať všetky dočasne vydané schválenia, uzatvára neopresse.com.