Nemeckí epidemiológovia Klaus Stöhr, bývalý zamestnanec Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), a Detlev Krüger poslali list frakčným predsedom CDU, SPD, FDP, zelených a ľavice. Ostro v ňom kritizovali incidenciu ako meradlo pre všetko, čo sa prijíma v covidovej politike, informuje epochtimes.de.
Krüger bol do roku 2016 hlavným virológom v berlínnskej nemocnici Charité a predchodcom Christiana Drostena, ktorý je zase jedným z najbližších poradcov kancelárky Angely Merkelovej, pokiaľ ide o boj proti koronavírusu.
Obaja vedci svorne konštatovali, že viac infikovaných na zisťuje len preto, lebo sa viac testuje. Neznamená to však, že všetci títo ľudia skutočne na koronavírus aj ochoreli. Z tohto dôvodu navrhujú, aby prijímané opatrenia nevychádzali z incidencie, ale z počtu novoprijatých covidových pacientov na jednotky intenzívnej starostlivosti, a tiež sa uplatňovala diferenciácia podľa okresov, kde hospitalizovaní žijú.
Podľa zistenia novín „Bild“ chcel spomínaný kritický list podpísať aj známy nemecký epidemiológ, no zabránil mu v tom jeho vlastný zamestnávateľ. Je ním známy Helmholtzov inštitút pre výskum infekčných ochorení v Braumschweigu. Vedcom je Gérard Krause, šéf oddelenia epidemiológie. Ten je jedným z najuznávanejších epidemiológov v Nemecku. Inštitút svoje konanie zdôvodnil tým, že sa musí vyjadrovať seriózne a neutrálne bez toho, aby sa nechal vtiahnuť do politiky.
Ako uviedli noviny „Bild“, ide o jednoznačný prípad „dvojitých štandardov“ pre vedcov kritických voči vláde. Dvaja ďalší vedci inštitútu sa totiž významnou mierou podieľali na vypracovaní vysoko politického materiálu v súvislosti s COVIDom-19. Ten už niekoľko mesiacov vyvoláva polarizujúce debaty. Zdá sa však, že to podľa inštitútu problém nie je.
Virologička Melanie Brinkmannová a fyzik Michael Meyer-Hermann vyzývajú na tvrdý lockdown v Nemecku, aby sa incidencia znížila na nulu. Štát by mal podľa nich motivačnými kampaňami pristúpiť na sociálny konsenzus.
Na druhej strane je podľa novín „Bild“ dobre mienený list od Stöhra a Krügera, ktorí len z profesionálneho hľadiska kritizujú spoľahlivosť hodnôt incidencie, pričom ponúkajú aj alternatívne riešenie, uzatvára epochtimes.de.