Johnson & Johnson a ďalšie farmafirmy obvinené kvôli opioidovej kríze v USA, bagatelizovali riziko silných opioidných liekov proti bolesti.
Americká spoločnosť Johnson & Johnson a ďalšie tri farmafirmy sú súdené kvôli spoluzodpovednosti za opioidovú krízu v USA, píše epochtimes.de.
Tri kalifornské okresy a mesto Oakland požadovali v žalobe miliardové odškodné od spoločností Johnson & Johnson, Teva, Endo a Allergan. Čelia obvineniu, že z chamtivosti po zisku bagatelizovali riziká silných opioidových liekov proti bolesti.
„Žalované spoločnosti povýšili svoje zisky nad ľudský život a verejnosť zavádzali o skutočných rizikách opiátov,“ uviedol právny zástupca okresu Santa Clara James Williams. Farmafirmy zámerne podhodnocovali nebezpečenstvo dlhodobého užívania opioidov.
Navrhovatelia - kalifornské okresy Santa Clara, Los Angeles a Orange, ako aj mesto Oakland požadujú, aby spoločnosti v budúcnosti prestali predávať lieky proti bolesti. Štát Kalifornia utrpel obrovské škody, kým napríklad žalované spoločnosti mali v roku 2014 z opioidov závratné zisky, a to až vo výške 11 miliárd dolárov (9,11 miliardy eur). Spomínané spoločnosti obvinenia nekomentovali.
Medzi opioidy patrí fentanyl tlmiaci bolesť, ktorý je 50-krát silnejší ako nelegálna opioidná droga heroín. Na americké súdy už boli podané tisíce žalôb v súvislosti s opioidovou krízou. Len v roku 2019 zomrelo v USA na nadmerné užívanie opioidov 50 000 ľudí. Podľa amerického zdravotníckeho úradu CDC bolo v priebehu dvoch desaťročí zaznamenaných takmer pol milióna podobných úmrtí.
Spoločnosť Johnson & Johnson už v roku 2019 dostala pokutu 465 miliónov dolárov v súvislosti s opioidovou krízou, pretože súd v Oklahome dospel k záveru, že spoločnosť riziká bagatelizovala. J&J sa odvolala, čaká sa na rozhodnutie.
Súdne konania, ktoré sa teraz začali, prichádzajú pre J&J v nevhodnom čase, pretože spoločnosť je už zapletená do škandálu s detským púdrom.
Problémy sú aj s jeho vakcínou proti koronavírusu. Jeho použitie v USA bolo pozastavené po správach o nebezpečných krvných zrazeninách u šiestich žien zaočkovaných touto látkou. Produkcia vakcíny bola navyše zastavená v závode v Baltimore po tom, čo v dôsledku výrobnej poruchy zostalo množstvo vakcín už nepoužiteľných, dodáva epochtimes.de.