Ruský minister obrany Sergej Šojgu si zobral oddychový čas od hromadenia vojakov na Ukrajinských hraniciach. Chce si totiž splniť svoj sen. Pohráva sa s myšlienkou naklonovať 3 000 rokov starých skýtskych bojovníkmi spolu s ich koňmi, ktorých DNA sa zachovalo v permafroste na Sibíri, píše Daily Mail.
Sergej Šojgu - jeden z najbližších spojencov Vladimíra Putina - sa nadchol potenciálom mimoriadnych starých skýtskych pohrebísk v Tuve, jehoj rodnej republike na Sibíri. Starobylé pohrebisko kočovných bojovníkov, ktorí sú často pochovávaní so svojimi koňmi, sa nachádza v oblasti známej ako Údolie kráľov v Tuve.
Keď tu pred tromi rokmi 65-ročný Šojgu inicioval rusko-švajčiarske archeologické vykopávky, vedci dokonca povolali miestneho šamana, aby sa ubezpečil, že vykopávky duchov nenahnevajú.
Šéf obrany v stredu na zasadnutí Ruskej geografickej spoločnosti, ktorého sa na diaľku zúčastnil aj Putin, povedal: „Samozrejme, veľmi by sme chceli nájsť organickú hmotu.“ Narážal na dobre zachované pozostatky starodávnych ľudí a zvierat.
"Verím, že rozumiete tomu, čo by nasledovalo, ak by sme našli niečo organické," uviedol Šojgu vo vysielaní televízie Zvezda. "Bolo by možné niečo z toho vyrobiť, tak ako bola vyrobená ovca Dolly."
Pohreby boli v permafroste a podľa vedcov by tam mala byť zachovaná zakonzervovaná organická hmota.„Už sme tam uskutočnili niekoľko expedícií, je to veľká medzinárodná expedícia. Veľa vecí sa potvrdilo, ale ešte treba veľa urobiť.“
Všeobecne sa predpokladá, že Skýti boli iránskeho pôvodu v siedmom až treťom storočí pred naším letopočtom sa túlali po euroázijskej stepi. Od severných hraníc Číny po oblasť Čierneho mora.
Grécky historik Hérodotos v piatom storočí pred naším letopočtom tvrdil, že Skýti po víťazstve vyrábali zo skalpov svojich obetí plášte. Predpokladá sa, že divokí bojovníci používali lebky svojich nepriateľov ako poháre na pitie. Takúto armádu by Putin určite privítal.