Britský minister zahraničia Dominic Raab uviedol, že Spojené kráľovstvo „úplne podporuje“ Českú republiku. Je presvedčený, že rovnaká ruská bunka stojí za otravou v Salisbury a českým výbuchom, informuje Guardian.
České úrady v sobotu uviedli, že pátrajú po Alexandrovi Petrovi (41) a Ruslanovi Boshirovovi (43) v súvislosti s predtým nevysvetliteľnou explóziou v roku 2014 na skládke munície vo Vrběticích. Tá si vyžiadala dvoch mŕtvych.
Dvojicou podozrivých sú ruskí dôstojníci GRU. Ich skutočné mená sú Alexander Mishkin a Anatolij Chepiga. Do Spojeného kráľovstva sa dostali pod menom Petrov a Boshirov v rámci otravy bývalého dôstojníka GRU Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julie. Nachádzali sa tiež na českom území v októbri 2014, keď došlo k výbuchu.
Raab ocenil Čechov, ktorí „odhalili, do akej miery sa ruské spravodajské služby pokúšajú uskutočniť nebezpečné a zhubné operácie v Európe“. Naznačil, že je presvedčený, že za oboma zápletkami je rovnaká bunka GRU.
"To ukazuje vzor správania zo strany Moskvy po útoku novičokom v Salisbury," dodal Raab. „Sme rovnako odhodlaní ako kedykoľvek predtým postaviť osoby zodpovedné za útok v Salisbury pred súd a chválime kroky českých orgánov, že urobili to isté.“
Zdroje západných spravodajských služieb sú presvedčené, že vyšetrovanie českých orgánov je opodstatnené. Dôkazy o činnostiach jednotky GRU 29155, ktorá sa špecializuje na smrtiace tajné operácie v celej Európe, stále narastajú.
Podľa českých médií kriminalisti vyšetrujúci výbuch pôvodne predpokladali, že išlo o tragickú nehodu. Dvaja muži pracujúci v depe - Vratislav Havránek a Luděk Petřík - zomreli okamžite, keď vybuchlo 50 ton streliva.
Vlani však vyšetrovatelia pražskej kontrarozviedky a národného centra proti organizovanému zločinu dostali nové informácie. Zistili, že Mishkin a Chepiga - pomocou pasov Petrov a Boshirov - boli v krajine, keď došlo k výbuchu.
Dvojica priletela z Moskvy 11. októbra 2014 pravidelným letom spoločnosti Aeroflot. O päť dní neskôr - v deň výbuchu - odišli a cez Rakúsko sa vrátili domov.
Polícia sa domnieva, že tajní príslušníci GRU navštívili zbrojný komplex. Nemohli to dokázať, pretože boli zničené všetky dôkazy. V tom čase sa vykladali zbrane na dodávku bulharskému obchodníkovi so zbraňami Emilianovi Gebrevovi, ktorý ich dodával ukrajinskej armáde.
Gebrev bol otrávený v máji 2015 po večeri v bulharskom hlavnom meste Sofia. Bulharskí prokurátori tvrdia, že traja agenti GRU v utajení sa prihlásili do hotela s výhľadom na kanceláriu Gebreva. Jedným z nich bol Sergej Fedotov - vlastným menom Denis Sergejev - ktorý priletel do Londýna v čase otravy v Salisbury.
Západné spravodajské služby podozrievali jednotku GRU, že sa podieľala na otrave Gebreva, aj keď súvislosť s výbuchom je nová. Tiež sa domnieva, že členovia jednotky 29155 boli zapojení do neúspešného puču v Čiernej Hore v roku 2016 a dezinformačných operácií v Moldavsku v roku 2014.
Predpokladá sa, že jednotku, ktorá má tajné veliteľstvo v moskovskej oblasti Škodnya, tvorí asi 15 až 20 elitných dôstojníkov GRU. Fungovala ako diverzná bunka, vyslaná hlboko za nepriateľské línie, so základňou v juhovýchodnom Francúzsku, blízko hraníc so Švajčiarskom.
Česká vláda v sobotu vyhodila z moskovského veľvyslanectva v Prahe 18 ruských diplomatov. Uviedla, že bude informovať svojich kolegov z NATO na stretnutí tento týždeň. A to uprostred signálov, že plánuje zaujať oveľa tvrdší postoj k pravidelným špionážnym aktivitám Kremľa.
Rusko odmietlo obvinenia, že je za výbuchom depa v roku 2014, ako neopodstatnené a absurdné. Moskva vyhlásila, že sa pomstí za kroky proti zamestnancom veľvyslanectva, a v nedeľu oznámila vyhostenie 20 českých diplomatov. Obvinila Prahu, že sa podkladá Washingtonu provokačnými „protiruskými akciami“.
Moskva taktiež popiera, že by sa GRU podieľala na pokusoch o vraždu Sergeja a Julie Skripalových. Obaja muži známi ako Petrov a Boshirov v televíznom rozhovore uviedli, že ich návšteva Británie v roku 2018 bola nevinná.