Krajiny NATO požadujú voľný priechod z Ruska cez Čierne more do ukrajinských prístavov v Azovskom mori, informuje epochtimes.de.
„Žiadame Rusko, aby zaručilo voľný prístup do ukrajinských prístavov a slobodnú plavbu,“ – uvádza sa vo vyhlásení Aliancie, ktoré bola zverejnené v piatok.
Vyhlásenie NATO prišlo krátko po tom, čo Rusko oznámilo, že od 24. apríla do konca októbra obmedzí plavbu zahraničných vojenských lodí cez tri vodné cesty v blízkosti polostrova Krym.
Vzťahuje sa to aj na ďalšie štátne lode, citovala tlačová agentúra Ria Novosti ruské ministerstvo obrany. Rusko anektovalo Krym v marci 2014. Západ následne uvalil na Rusko sankcie. Moskva nedávno začala nové námorné manévre v týchto vodách.
Vysoký predstaviteľ Európskej únie, ktorý chce zostať v anonymite, označil vývoj za „veľmi znepokojujúci“. „Je to je ďalší krok ruskej vlády zlým smerom,“ – vyhlásil. “
Vyhlásenie ruského ministerstva obrany sa týka západného cípu polostrova Krym, úseku od Sevastopoľa po Hursuf a obdĺžnika pri Kerčskom polostrove. Táto oblasť je obzvlášť kontroverzná, pretože Kerčský prieliv spája Čierne more s Azovským morom. Ukrajina používa túto námornú cestu na vývoz obilia a ocele.
Nemecko, Francúzsko a Ukrajina vyzvali na stiahnutie ruských jednotiek z hranice s Ukrajinou. Cieľom je deeskalácia napätia, uviedol v piatok hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert po rokovaniach kancelárky Angely Merkelovej (CDU), francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a hlavy Ukrajiny Volodymyra Zelenského.
Po videokonferencii Merkelová a Macron zdôraznili svoju podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny.
Macron ešte predtým prijal Zelenského v Paríži. Ukrajinská hlava štátu potom vyzvala ruského prezidenta Vladimira Putina na usporiadanie spoločného summitu v tzv. normandskom formáte. Koncom roka 2019 sa Putin a Zelenskyj stretli prvýkrát v Paríži. Stretnutie vtedy sprostedkovali Merkelová a Macron. Nádeje na jasné zblíženie a následný summit sa však odvtedy nenaplnili, konštatuje na záver epochtime.de.