Taran v stredu v rámci vystúpenia pred podvýborom pre obranu Európskeho parlamentu naznačil, že Rusko zhromaždilo na ukrajinských hraniciach 110 000 vojakov - čo je oveľa viac ako v predchádzajúcich odhadoch,
informuje portál RT.
„Infraštruktúra Krymu sa pripravuje na potenciálne skladovanie jadrových zbraní,“ informoval výbor Taran. „Samotná prítomnosť jadrovej munície na polostrove môže vyvolať celý rad zložitých politických, právnych a morálnych problémov.“
Nie je to prvýkrát, čo Taran o tejto téme špekuloval. Vlani v decembri tvrdil, že „príprava Ruska na rozmiestnenie jadrových zbraní na Kryme predstavuje vážnu hrozbu pre celú Európu a civilizovaný svet“.
USA uvalili na Rusko nové sankcie. Okrem iného vyhostia aj desať diplomatov
Biely dom dnes informoval o svojom rozhodnutí uvaliť sankcie na Rusko. Je trochu podozrivé, že si to Američania načasovali tesne po zverejnení informácie, že Putin odmietol návrh Bidena na osobné stretnutie.
Čítať ďalej
15 | 04 | 2021
|
Diana Zaťková
Vzťahy medzi Moskvou a Kyjevom sa zhoršili od marca 2014, keď bol Krym po referende anektovaný Ruskom. Hlasovanie neuznáva väčšina sveta, ktorý ho považuje za nelegálne okupovaný ukrajinský polostrov.
V samotnom regióne miestni politici Taranove tvrdenia odmietli s tým, že minister nemá pre svoje tvrdenia absolútne žiadne dôkazy.
"Existuje celý rad podobných nepodložených tvrdení od ukrajinských politikov a štátnych úradníkov. Sú to samé nezmysly," povedal Yury Gempel, šéf výboru krymského parlamentu zameraného na diplomaciu a vzťahy medzi etnikami.
Gempel tiež poznamenal, že to je ruské " zvrchované právo “ umiestniť svoje zbrane kdekoľvek na svojom vlastnom území.
Ďalší politik, poslanec Andrej Kozenko, zažartoval, že Taran si možno omylom pomýlil stavbu nemocníc, škôl a terénne úpravy ako prípravu na rozmiestnenie jadrových zbraní.
„Taran by nemal ísť do Európskeho parlamentu, ale do kancelárie psychoterapeuta,“ uviedol Kozenko. „Rusko má skutočne silný vojenský potenciál a ak by chcelo, mohlo by na Kryme rozmiestniť jadrové hlavice. Ale Kyjev by o tom vedel ako posledný.“
WHO vyhlasuje, že očkovací preukaz nesmie byť predpokladom na cestovanie
Digitálny očkovací pas by mal byť v Nemecku a EÚ od polovice mája. WHO je však výhradn eproti obmedzovaniu osôb na základe očkovacích preukazov.
Čítať ďalej
15 | 04 | 2021
|
Ingrid Vrabcová
V posledných týždňoch sa napätie medzi Ukrajinou a Ruskom výrazne zvýšilo a vzrástli obavy, že konflikt môže prerásť do niečoho väčšieho. Oba národy zvyšujú svoju vojenskú prítomnosť na spoločnej hranici.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu uviedol, že obavy Západu z pohybu vojsk v Rusku nie sú odôvodnené. „Veríme, že obavy kohokoľvek vrátane USA, pokiaľ ide o pohyby našich vlastných ozbrojených síl na území Ruska, sú neopodstatnené,“ uviedol.