Americká armáda sa chce rozmiestniť po celom svete (Leonid Savin)
Komentár Leonida Savina (Fond strategickej kultúry)
Päťtisíc amerických bojovníkov špeciálnych síl je v 62 krajinách
Začiatkom marca bol na podnet Bieleho domu v USA zverejnený
dočasný sprievodca národnou bezpečnosťou . Generálporučík vo výslužbe Thomas Spoehr, riaditeľ Centra národnej obrany Heritage (Nadácie pre dedičstvo), si všimol rozpory, ktoré vznikli v súvislosti s týmto dokumentom, americké vojensko-politické vedenie však takéto rozpory neznepokojujú.
Bývalý český premiér Topolánek šokoval: Obvinil americkú CIA z ovplyvňovania českých súdov
V súvislosti so súčasným politickým dianím na Slovensku sa vynára spojitosť medzi niekdajším vyhlásením českého ex-premiéra Mirka Topolánka, ktorý šokoval priamo na Českom rozhlase. Obvinil americkú CIA z ovplyvňovania českých súdov. Moderátor z...
Čítať ďalej
08 | 04 | 2021
|
Imrich Kovačič
Hovorí sa v nich napríklad, že USA znižujú úlohu jadrových zbraní vo svojom bezpečnostnom systéme ale šéf Pentagónu Lloyd Austin počas prejavu v Kongrese uviedol: „Jadrové zastrašovanie je jednou z hlavných priorít misie ministerstva obrany“. Ďalším protikladom môžu byť vyhlásenia, že USA sa budú vyhýbať „večným vojnám“ ale súčasne budú útočiť na ciele v Sýrii.
Hlavné hrozby pre USA v oblasti národnej bezpečnosti sú rovnaké ako za Trumpa: Rusko, Čína, Severná Kórea, Irán. Bidenova vláda sa zároveň vracia k smerovaniu presadzovania „demokratických hodnôt“ po celom svete, čo však neznamená nič iné ako zasahovanie do záležitostí iných krajín pod akoukoľvek zámienkou.
Nové usmernenia o národnej bezpečnosti sa zameriavajú na Európu, západnú pologuľu a
Indicko-pacifický región, pričom partnermi sú Spojené kráľovstvo, Kanada, Mexiko, India, Vietnam, Singapur, Nový Zéland a ASEAN. Významná časť dokumentu je venovaná novým technológiám, najmä kyberpriestoru a 5G.
Nový dočasný manuál národnej bezpečnosti nie je jediným doktrinálnym dokumentom Pentagónu, ktorý vznikol v posledných týždňoch. Nová stratégia USA
Army Multi-Domain Transformation. Ready to Win in Competition and Conflict, (Transformácia viacerých domén armády. Sme pripravení vyhrať v konkurencii a konfliktoch), ktorá bola vydaná 16. marca, zahŕňa rozšírenie prítomnosti amerických pozemných síl po celom svete. Je potrebné poznamenať, že "armáda môže hrať obrovskú úlohu v podpore medzirezortných cieľov Spojených štátov v rámci prístupu celej vlády". Tento princíp „mäkkej sily v rámci tvrdej sily“ používa americká armáda už dlho.
Generál McConville, veliteľ armády Spojených štátov,
tvrdí, že po nevojenských metódach boja je v súčasnosti veľký dopyt. „Prebieha celosvetový boj o srdce a myseľ množstva rôznych divákov v rôznych krajinách. Je to boj za to, aby sa hovorilo o histórii Ameriky a aby prikrášlila jej reputácia, keď sa ju snažia odporcovia očierniť a dezinformovať,“ - hovorí generál.
Americká vojenská doktrína rozlišuje medzi priamou a nepriamou konfrontáciou podľa toho, či samotní Američania alebo ich spojenci a „splnomocnenci“ používajú ozbrojenú silu. Takže poskytovanie rakiet „Stinger“ afganským mudžahedínom v ich vojne proti ZSSR sa považuje za „nepriamy konflikt“, a to napriek tej skutočnosti, že týmito raketami sa strieľalo a zabíjalo.
Predpokladá sa, že sa budú vykonávať asymetrické kroky s dôrazom na imidž Spojených štátov ako obrancu demokracie. "V tom rozsahu, v akom demokratické systémy a hodnoty stavajú USA do nevýhodnej pozície... tým viac robia USA atraktívnejším partnerom.“
Na pojednávaní v Senáte USA 25. marca 2021 námestník ministra obrany pre špeciálne operácie a konflikty nízkej intenzity Christopher Mayer
uviedol, že „Sily špeciálnych operácií dosiahli pokrok v prispôsobovaní svojich schopností k výzvam veľkých mocností - Číny a Ruska . „ Veliteľ Spojených štátov amerických pre špeciálne operácie (MTR) generál Richard Clarke objasnil, že päťtisíc vojakov špeciálnych síl sa nachádza v 62 krajinách sveta.
Znamená to, že v budúcich opatreniach voči Číne a Rusku, bude hrať MTR USA kľúčovú úlohu, vrátane "vykonávania psychologických operácií, aktívneho zapojenia cudzincov do opozície a boja proti nepriateľskej propagande a dezinformáciám . " To znamená, že americkí zákonodarcovia dali priestor na rozšírenie tajných operácií v zámorí. A „boj proti propagande“ predstavuje celý rad informačných operácií - od diskreditácie Ruska na medzinárodnej scéne až po zavádzanie robotov a trollov do sociálnych sietí.
Šéf amerického kybernetického velenia generál Paul Nakasone ubezpečuje: „Rusko je sofistikovaný kybernetický protivník . Preukázalo svoju schopnosť viesť silné influencerové kampane pomocou sociálnych médií. Moskva začlenila kybernetické aktivity do svojej vojenskej a národnej stratégie…. Rusko sa naďalej zameriava na formovanie globálneho príbehu a na využívanie amerických sietí a kybernetických systémov.“
Takéto charakteristiky Ruska ako kybernetického protivníka naznačujú, že „formovanie globálneho príbehu“ sa považuje za funkciu kybernetických vojenských síl samotných Spojených štátov.
Elita USA rozpútala vojnu o myseľ každého z nás, aby si udržala nadvládu nad svetom
„Je to vojna o ľudské myslenie. Hlavnými prostriedkami na fronte nie sú tanky ani delostrelectvo. Sú nimi technológie na spracovanie mysle,“ vraví ruský akademik Sergej Glaziev. Uviedol Tsargrad.tv.
Čítať ďalej
12 | 04 | 2021
|
Imrich Kovačič