Komentár Vladimíra Prochvatilova (Fond strategickej kultúry)
Nevhodná diskusia o postsovietskom priestore
Americký portál Stredoázijskej analytickej siete
(CAAN) uverejnil článok uzbeckého politológa
Rustama Machmudova „Je postsovietsky priestor ešte
relevantný a nakoľko reálna je integrácia Strednej Ázie a Afganistanu?“
Uzbecký autor vyzýva k „intelektuálnej diskusii“ o „prehodnotení geopolitickej povahy regiónu“, odvolávajúc sa na autora projektu „Veľkej Strednej Ázie“ Fredericka Starra. Starr tvrdí, že koncept „postsovietskeho priestoru“ je irelevantný a koncept Strednej Ázie by sa mal rozšíriť tak, aby zahŕňal aj Afganistan.
V roku 2017 Starr v rozhovore pre uzbecké médiá
podrobil kritike tých, ktorí majú pod Strednou Áziou na mysli súbor piatich postsovietskych republík. Vraj, nositelia takýchto názorov
"uviazli v sovietskej minulosti" a
"nastal čas pozerať sa vpred’’. Afganistan, ktorý Starr pridáva k Strednej Ázii vraj netreba vnímať ako zdroj problémov, ale ako zdroj budúceho bohatstva.
Rusi tvrdo zaútočili na lietadlo snažiace sa špehovať ich základňu v Arménsku
Ruský systém elektronického boja Krasucha-4 bez varovania „oslepil“ výzvedné lietadlo americkej výroby patriace zrejme Turecku. Uviedol portál Avia.pro.
Čítať ďalej
11 | 10 | 2020
|
Imrich Kovačič
Stredoázijská analytická sieť (CAAN) je regionálna platforma vytvorená skupinou odborníkov pod vedením Starra na objednávku amerického ministerstva zahraničných vecí v rámci
Programu pre strednú Áziu (Central Asia Program, CAP). Cieľom
navrhnutej
Frederickom Starrom koncepcie „Veľkej Strednej Ázie“ je vytesniť z regiónu Rusko a Čínu, kladúc pritom dôraz na integráciu stredoázijských republík s Afganistanom a Pakistanom, ktorá je pod kontrolou Washingtonu. Lokomotívou takejto „integrácie“ by mal byť Uzbekistan.
V roku 2018 prišla do Uzbekistanu americká „mäkká sila“: v republike
bola zaregistrovaná prvá americká mimovládna organizácia za posledné poldruha desaťročie -
American Councils for International Education. Dnes je v Strednej Ázii rozmiestnená široká sieť prozápadných informačných zdrojov a „intelektuálna diskusia“, ktorú Starr a Machmudov požadujú už prebieha. Napríklad článok Rustama Machmudova opätovne vydalo tadžické vydanie
Asia Plus a niektoré ďalšie, financované
Národnou nadáciou pre demokraciu (National Endowment for Democracy, NED).
Počas nedávnej návštevy Uzbekistanu architekt americkej stratégie v strednej Ázii Frederick Starr opakovane pripomínal, že Rusko a Čína svojho času dobyli Strednú Áziu a z toho dôvodu by sa stredoázijské republiky dnes nemali vydať smerom k bývalým „okupantom“, ale na juh - smerom k Indii, Pakistanu, Afganistanu.
Peking tvrdí, že USA sa snažia „narušiť mier“ v Juhočínskom mori po tom, čo Washington formálne odmietol čínske teritoriálne nároky
Čína obvinila USA z toho, že sa snažia vzbudiť napätie medzi mocnosťami, ktoré majú podiel v Juhočínskom mori. Vyhlásenie prichádza po tom, čo Washington formálne odmietol teritoriálne nároky Číny v tomto regióne, informuje portál...
Čítať ďalej
14 | 07 | 2020
|
Marek Molnár
Monitorovanie verejnej mienky odborníkmi Pentagónu zatiaľ
ukazuje, že v Uzbekistane, Kazachstane, Kirgizsku a Tadžikistane má Rusko najväčšie sympatie (80 percent respondentov), oveľa menej Čína (46 percent) a len 30 percent obyvateľov dáva prednosť Amerike.
Niekoľko desaťročí existovali stredoázijské republiky v rámci jedného štátu, jedného spoločensko-politického systému. Vo Veľkej vlasteneckej vojne
bojovalo jeden a pol milióna Uzbekov, 640-tisíc z nich bolo zranených, 420-tisíc zomrelo. Uzbecká SSR do vojny skompletovala 15 divízií a brigád.
Čo môžu proti tomu postaviť USA? Návrat salafistických bojovníkov z Blízkeho východu v rámci programu
Human Terrain Sistem (HTS), používaného v Iraku a Afganistane, ale pozastaveného kvôli protestom amerických vedcov?
Ázijská rozvojová banka, ktorej najväčšími akcionármi
sú USA a Japonsko, nedávno
podpísala dohodu s Afganistanom o financovaní výstavby elektrického vedenia Surchan-Puli-Chumri z Uzbekistanu. Uvádza sa, že výstavba tohto vedenia zvýši dodávky elektriny z Uzbekistanu do Afganistanu o 70% - na 6 miliárd kWh ročne.
USA sa snažia diktovať svetu falšovaním peňazí (Valentin Katasonov)
Komentár Valentína Katasonova (Fond strategickej kultúry)
Čítať ďalej
10 | 06 | 2020
|
Iveta Machová
Tento projekt doplní rozpočet Uzbekistanu a zlepší dodávky energie do Afganistanu, ale nevyrieši problém nedostatku energie v iných stredoázijských republikách. Rozostavané vedenie je projektované na kapacitu 500 kilovoltov, čo je pre elektroenergetiku hudbou minulosti a zároveň neumožní prenos prebytočnej elektriny na veľké vzdialenosti. Elektrinu za hranice Strednej Ázie aj pri jej deficite v regióne medzitým
exportuje aj Uzbekistan, aj Tadžikistan, čo je napokon v súlade s americkým konceptom „Veľkej Strednej Ázie“.
Je pravda, že Uzbekistan v poslednej dobe podniká kroky smerom k Euroázijskej ekonomickej únii (EEÚ) a Rusku. V decembri 2020 získal v EEÚ štatút pozorovateľa a 31. januára sa Uzbekistan po prvý raz zúčastnil zasadnutia EEÚ. Vedúci uzbeckej delegácie venoval na zasadnutí pozornosť problémom posilňovania priemyselnej spolupráce, najmä v energetickom sektore.
Ruské spoločnosti
pomáhajú Uzbekistanu modernizovať elektroenergetické kapacity. Druhá etapa modernizácie najväčšej elektrárne v strednej Ázii, Syrdarjinskej tepelnej elektrárne je dokončená. Po skončení tretej etapy bude môcť Uzbekistan znížiť deficit elektrickej energie.
Elektráreň sa modernizuje s pomocou ruskej spoločnosti ‘’Silovyje mašiny’’ vyrábajúcej energetické stroje a zariadenia. Zariadenie pre Syrdarjinskú tepelnú elektráreň vyrábajú Leningradský kovospracujúci závod, závody ‘’Elektrosila’’, ‘’Krasnyj kotelščik’’ a Kalužský turbínový závod.
Pristúpenie Uzbekistanu k energetickým projektom EEÚ umožní začať výstavbu elektrického vedenia 1150 kV a elektrického vedenia jednosmerného prúdu - čo je vrchol svetového technologického myslenia. V súčasnosti má takéto technológie iba Rusko. Ultravysoké napätie eliminuje straty a umožňuje prenos energie na akúkoľvek vzdialenosť s takmer nulovými stratami.
Takéto elektrické vedenia môžu uzavrieť tému energetického nedostatku v regióne. Stredná Ázia sa tak môže stať energetickou metropolu euroázijského kontinentu a predávať elektrickú energiu nielen na juh do Afganistanu, ale aj do Európy.
V tomto kontexte je „intelektuálna diskusia“, ku ktorej inklinujú Rustam Machmudov a Frederick Starr, nemiestna.
USA sa snažia ovládnuť celosvetový trh s čipmi (Vladimír Prochvatilov)
Komentár Vladimíra Prochvatilova (Fond strategickej kultúry)
Čítať ďalej
26 | 02 | 2020
|
Preklad: Redakcia HD