Najvyšší čínsky úradník pre kontrolu chorôb v nedeľu pripustil, že domáce vakcíny proti koronavírusu majú nízku účinnosť. Komunistická vláda zvažuje, ako ich vylepšiť, informuje portál Breitbart.
Čínske vakcíny "nemajú veľmi vysokú úroveň ochrany," uviedol riaditeľ spoločnosti China Centers for Disease Control, Gao Fu, na konferencii v juhozápadnom meste Čcheng-tu, uviedla agentúra AP.
Peking distribuoval stovky miliónov dávok do iných krajín a súčasne sa snažil vzbudiť pochybnosti o konkurenčných západných výrobkoch.
V máji 2020 čínsky prezident Si Ťin-pching dokonca oznámil Svetovému zdravotníckemu zhromaždeniu, že čínske vakcíny proti koronavírusu sú „globálnym verejným statkom“ a ich distribúcia bude súčasťou vízie spoločnosti Si o „spoločnej budúcnosti ľudí na celom svete, ktorí budú pracovať ako jeden“.
Úsilie Pekingu pri vývoze vakcín získalo podporu zo zahraničia skôr, ako boli známe úplné lekárske výsledky. Teraz sa kladú otázky o čínskom programe a schopnosti jeho výrobkov plniť to, čo sľubujú. "Teraz sa už formálne zvažuje, či by sme mali pre imunizačný proces použiť rôzne vakcíny," uviedol Gao.
Vedci z Brazílie zistili, že miera účinnosti vakcíny proti Covid-19 od čínskeho vývojára Sinovac pri prevencii symptomatických infekcií je iba 50,4 percenta. Na porovnanie, vakcína vyrobená spoločnosťou Pfizer sa ukázala ako 97% účinná.
V Číne doteraz nie sú schválené žiadne zahraničné vakcíny. Odborníci tvrdia, že zmiešanie vakcín alebo postupná imunizácia môžu zvýšiť mieru účinnosti.
Pokusy na celom svete sa zameriavajú na miešanie vakcín alebo na podanie posilňovacej dávky po dlhšom časovom období. Vedci v Británii skúmajú možnú kombináciu vakcín Pfizer a AstraZeneca.