V nedávno zverejnenej
štúdii vedci tvrdia, že našli „dynamickú situáciu“ súvisiacu s „vývojom Čierneho mora od poslednej doby ľadovej“. Ich analýza stavu plynových hydrátových depozitov objavila metán zachytený v molekulách vody. Fyzicky vyzerajú ako ľad a predstavujú oneskorenú reakciu na klimatické javy.
Bádatelia využili technológiu na odoberanie jadier, geofyzikálnu ťažbu a meranie teploty in-situ. Údaje z vrtných miest v rumunskej časti Čierneho mora naznačujú, že hladiny voľného metánu pod morským dnom sa nezhodujú s úrovňami z iných miest.
„To ukazuje, že plynový hydrátový systém v Dunajskom hlbokomorskom ventilátore stále reaguje na zmeny podnebia iniciované na konci posledného ľadového maxima. Teda doby ľadovej,“ uvádzajú vedci vo svojom príspevku. Laicky povedané - dno Čierneho mora ešte stále nevie, že na povrchu je už tisícky rokov oveľa teplejšie.
Chorvátsko sa otvára turistom. Slováci však musia s dovolenkou počkať na súhlas vlády
Turisti z Európskej únie, resp. zo schengenského priestoru, môžu už od dnes vstúpiť do Chorvátska. Jedinou podmienkou je negatívny test na Covid-19. Deti do siedmich rokov cestujúce s rodičom nepotrebujú ani tie testy, informuje denník...
Čítať ďalej
01 | 04 | 2021
|
Diana Zaťková
Samotné prostredie Čierneho mora sa od poslednej doby ľadovej značne zmenilo. Hladina mora je o 100 metrov vyššia. Slaná voda zo Stredozemného mora dokázala Čierne more, ktoré predtým pripomínalo skôr jazero, rozšíriť a globálne otepľovanie spôsobilo zvýšenie teploty spodnej vody.
Štúdia zdôrazňuje zložité reakcie a časové škály zmeny podnebia v morskom prostredí a poskytuje viac údajov o očakávaných dôsledkoch súčasnej zmeny podnebia.